Uzun Şubat

Uzun Şubat
26.04.2012 Perşembe

28 Şubat soruşturması, 3. dalgaya yol açtı. Dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı olan emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, Ankara'da gözaltına alındı...

Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'nce yürütülen 28 Şubat "postmodern" darbe soruşturması, bu kez istihbaratçıları vurdu. Soruşturmayı yürüten savcılar, emekli Orgeneral Çevik Bir ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın tutuklandığı ilk iki operasyonda elde edilen belgeler ışığında şüpheli listesini oluşturdu. Listenin ilk sırasına ise 28 Şubat 1997'de Genelkurmay İstihbarat Başkanı olarak görev yapan emekli Orgeneral Fevzi Türkeri'nin (71) adı konuldu.

TÜRKER iKiNCi SIRADA
Listenin 2. sırasında da dönemin Personel Daire Başkanı olan emekli Korgeneral Yıldırım Türker'in ismi yer aldı. Bu bilgiler ışığında yola çıkan savcılar, dün harekete geçti. Operasyon kapsamında 13 kişi hakkında, gözaltı kararı verildi.

DiNLEMELER SORULACAK
Ankara Terörle Mücadele Polisi, Fevzi Türkeri ile şu anda OYAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Yıldırım Türker'i gözaltına aldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 6 muvazzaf da Ankara Merkez Komutanlığı'na teslim edildi. Fevzi Türkeri ile Türker'e irtica brifinglerinin yanı sıra, fişleme ve yasadışı dinlemeler yapılıp yapılmadığı sorulacak.

BRİFİNG VERİYORDU
Fevzi Türkeri, 28 Şubat döneminde laiklik ve "İrticai tehdide" yönelik brifingler vermesiyle tanındı. Brifing alan kişiler arasında gazeteciler ve iş adamları da vardı. Türkeri'nin adı Andıç skandalıyla da gündeme geldi. 28 Şubat sürecine ilişkin Andıç belgelerini ortaya çıkaran gazeteci Nazlı Ilıcak, söz konusu belgelerde dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ile Fevzi Türkeri'nin imzası bulunduğunu söyledi.

ŞÜPHELİ SAYISI 55 OLDU
28 Şubat soruşturması kapsamında aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da bulunduğu 27 kişi tutuklandı. Son dalga ile soruşturmadaki şüpheli sayısı 55'e yükseldi.

28 ŞUBAT'TAN SONRA TERFi
3'üncü dalgada gözaltına alınan Jandarma Eski Genel Komutanı emekli Org. Fevzi Türkeri, 28 Şubat sürecinde "Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Dairesi Başkanlığı" görevini yürütüyordu. 28 Şubat'ı izleyen 30 Ağustos Şura kararlarında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı oldu. Batı Çalışma Grubu'nda da yer alan Türkeri, 2006 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'ndan emekliye ayrıldı.

İŞTE SORGU LiSTESi
ANKARA:
Eski Jandarma Genel Komutanı, emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Albaylar Lokman Ekinci Kemal Yapışkan, İsmail Hakkı Önder, emekli Başçavuş Şeref Kavalalı
İSTANBUL: Albay Atilla Kurtay, albay Atilla Kurtay, Emekli Albay Mehmet Aygüner, emekli yüzbaşı Tanju Sirmen, Emekli yüzbaşı Tanju Sirmen
İZMİR: Albay Mustafa Köseoğlu, Albay Mehmet Haşimoğlu, Uzman Çvş Adem Demir


* Gözaltına alınan Tuğgeneral Ekinci, Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı olarak görev yapıyor. Tuğgeneral Önder de Lojistik Hizmetler Daire Başkanlığı'nı yürütüyor.

* Emekli general Fevzi Türkeri, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


Alper SANCAR-Veli SARIBOĞA

BİZE ULAŞIN