Sabır tas'ı

Sabır tas'ı
27.04.2012 Cuma

Hapisteki Mehmet Ağar ilk gün nohut, bulgur pilavı, cacık ve elma yedi. Yenipazar Cezaevi'ne 500 m. uzaklıkta ev kiralayan Emel Ağar da eşi için mutfağa girdi

Türkiye önceki gün tarihi bir ana sahne oldu. Susurluk davasının sanıklarından olan eski Emniyet Müdürü ve İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, 2 yıl hapis cezasını çekmek için cezaevine girdi. Aydın Yenipazar'daki cezaevi, Ağar konuğunu karşıladı.

MENTEŞE DE GİTTİ...
Cezaevi tadilatta olduğu için yemek çıkarılmadı. Bunun üzerine yemek Aydın Cezaevi'nden getirildi. Ağar ve diğer 2 hükümlü akşam yemeğinde nohut, bulgur pilavı, cacık ve elma yedi. Ancak TAKVİM'in edindiği bilgilere göre, Yenipazar'da ev tutan Emel Ağar eşi için mutfağa girdi. Mehmet Ağar'a bundan böyle eşi Emel Ağar tarafından yapılan yemeklerin verileceği öğrenildi. Ağar'ın ilk ziyaretçisi ise oğlu Tolga oldu. Tolga Ağar, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan babası ile görüşme talebinde bulundu. Savcılık da görüş gününün Perşembe olduğunu belirtti. Bunun üzerine Tolga Ağar, dün Yenipazar Cezaevi'ne giderek babasıyla 2 saat görüştü. Ağar'ın ikinci ziyaretçisi de eski bakanlardan Nahit Menteşe oldu. Ağar'a daha yakın olabilmek için Yenipazar'dan ev kiralayan Emel Ağar'ın ise Perşembe günleri eşini ziyaret edebileceği belirtildi.

MÜDÜR DEĞİŞTİ
Açık görüş de her ayın ilk Cuma'sı ile bayramlarda gerçekleştirilecek. Ağar'ı ziyaret etmek isteyenler ise Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yazılı izin alacak. Bu arada tüm infaz koruma memurları değiştirilen cezaevinin yeni müdürü ise Musa Kuraç oldu.

DENETİMLİ PİYANGO
Denetimli serbestlik yasası Ağar'ı da etkiledi. Buna göre Ağar'ın, eski İnfaz Kanunu uyarınca 5 yıllık cezasının 2 yılını cezaevinde geçirmesi gerekiyor. Bu sürenin 1 yılını cezaevinde geçirecek olan Mehmet Ağar, 1 yılın ardından, yeni çıkan Denetimli Serbestlik Kanunu'ndan da yararlanabilecek. İyi halli olan hükümlüler, bu yasa gereği cezalarının son 1 yılını dışarıda geçirebiliyor.

* Özel bir odada kalan Ağar için güvenlik önlemleri had safhaya çıkartıldı. Cezaevinin girişine X-Ray cihazı konuldu. Bu arada TV izleme imkanı da bulan Ağar, yanında bol miktarda kitap götürd

* Yenipazar'a giden Tolga Ağar, 2 saat boyunca babasıyla görüştü. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tolga Ağar, "Babam iyi" dedi.


İhsan KARATAŞ- Ali SOYDEMİR

BİZE ULAŞIN