Yeni patron Türkiye

Yeni patron Türkiye
27.04.2012 Cuma

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Meclis'te manifesto gibi açıklama yaptı: Yeni bir Ortadoğu kuruluyor. Burada değişimi biz yapacağız. Hem insanlığı hem de ulusal çıkarlarımızı koruyacağız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda Suriye konusunda bilgi verirken, Türkiye'nin, Ortadoğu'nun yeni patronu olduğunu ima etti:

* Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu'da değişim dalgasını yöneteceğiz. Türkiye, Ortadoğu'da dost ve kardeş olarak değil, bölgesel düzenin öncüsü olarak görülmektedir.

KARDEŞLiK DÜZENi
* Biz hem insanlığın, bölge halkının vicdanı olacağız, hem de ulusal çıkarlarımızı koruyacağız.
* Çünkü zihnimizde nasıl yeni bir Türkiye iddiası varsa, yeni bir Ortadoğu iddiası da var. Yeni Ortadoğu iddiasının temelinde de etnik, mezhep farklarına dayalı değil, kardeşliğe dayalı yeni bir barış düzeni var. Bu barış düzeni kurulana kadar çalışacağız.

ESAD ZULÜM YAPTI
* Biz azınlık diktalarının değil, kendi geleceğine sahip çıkmak isteyen halkların yanındayız.
* Bugün insanlık dramının müsebbibi de, faili de, Suriye'deki
* Barışçıl çözüm için atılması için çabaladık. Esad, reform yerine gözyaşı ve zulüm üzerinden iktidarını sürdürmeye çalıştı.

BARZANi KERKÜK'Ü iSTEDi
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, Irak'tan Kerkük'ün tamamını istedi. Irak Başbakanı Maliki ise, "Bu bölgeyi Türkiye'ye vereceksin, asla olmaz" dediği iddia edildi.

ŞERİFE GÜZEL
BİZE ULAŞIN