Vatandaş Anayasası

Vatandaş Anayasası
28.04.2012 Cumartesi

Başbakan Erdoğan, vatandaşı öne çıkartan bir anayasa yapmak istediklerini açıkladı: Sivil, katılımcı, demokratik bir anayasayı inşallah vücuda getireceğiz

Anayasa Mahkemesi'nin 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Çırağan Sarayı'nda bir tören düzenlendi. Yemeğe eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılan Başbakan, yaptığı konuşmada yeni anayasayı değerlendirdi.

HEDEFİMİZ 2023
Erdoğan, "Meclis'te bulunan 3'üncü yargı reformu paketiyle de yargılama sürelerinin kısaltılması yönünde önemli bir adım atıyoruz. Bu reformları kararlılıkla sürdüreceğiz. Tabii burada en önemli konu, 2023 hedefleriyle de uyum sağlayacak yeni bir anayasanın inşa edilmesidir. 1961 ve 1982'deki gibi tepeden inmeci olmayan, bireyin özgürlüklerini sınırlandırmayan, devleti değil vatandaşı öne çıkaran, siyasetin alanını daha da genişleten bir anayasa yapmak en önemli hedefimizdir" dedi.

DEVLETİ KORUYOR
Erdoğan, 27 Mayıs 1960 darbesinin bazı kişilerce ilerici bir müdahale olarak görüldüğünü belirterek "Ne yazık ki aradan geçen 50 yıl boyunca 27 Mayıs hukukunu da ilerici bir hukuk olarak adeta kutsamışlardır. Şunu hepimiz yaşadık ve gördük. 1961 anayasası Türkiye'de vesayetçi sistemi kuran, idame ettiren bir anayasadır. Hiç tartışmasız bu anayasa devleti korumak adına toplumu denetim altına almayı siyaset alanını daraltmayı hedeflemiştir. Bu yaklaşım ve bu ruh 1982 Anayasası'na da aynen sirayet etmiştir" diye konuştu.

YÜKSEK YARGIDA 50. YIL
Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Anayasa Mahkemesi 50. Kuruluş Yıldönümü Sempozyumu'na katılan 18 ülkenin Anayasa Mahkemesi Başkanları ve Yüksek Yargı üyeleri onuruna İstanbul Çırağan Sarayı'nda düzenlenen yemeğe katıldı.

* Başbakan ve davetliler yemek öncesinde Anadolu Ateşi ve Shaman Dans Topluluğu tarafından sahnelenen gösteriyi izledi.
BİZE ULAŞIN