Reste rest

Reste rest
30.04.2012 Pazartesi

Başbakan Erdoğan, Şehir Tiyatroları yönetmeliğiyle ilgili tiyatrocuların restine yanıt verdi: O despot anlayış, o kibirli tavır kendini gösterdi. Sanat sizin tekelinizde mi?'

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Genel Merkez Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresi'nde konuştu. Başbakan Erdoğan, Danıştay'ın verdiği 19 Mayıs kararının ardından, "Artık 19 Mayıs törenleri üzerinden hiç kimse mürebbiye gibi parmağını sağlayarak bizi tehdit etmeye, bizi tedip etmeye kalkmasın, kalkışmasın. Çünkü biz onlar gibi 19 Mayıs'ın istismarının değil, 19 Mayıs'ın özünün takipçisiyiz" dedi. İşte Erdoğan'ın diğer açıklamaları:

DESPOT AYDIN TAVIRLARI
Sayın Kadir Bey, doğru yapmıştır tiyatro tartışmasında. Dünyanın hiçbir yerinde devlet eliyle tiyatro olmaz. İstedikleri oyunu oynasın arkadaşlar. Biz de gerekirse oyunlara sponsor oluruz. Tiyatroların tamamen özelleştirilmesini teklif edeceğiz. O despot anlayış, o kibirli tavır tekrar kendini gösterdi. Soruyorum siz kimsiniz? Sanat sizin tekelinizde mi? Geçti o günler. Artık despot aydın tavrıyla parmağınızı sallayarak bu milleti aşağılama dönemi bitti.

Sizler Cumhuriyetin umudu, aydınlık yarınlarısınız. Sizler Fatih Sultan Mehmet'in, Yavuz Sultan Selim'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın yol arkadaşınız. Siz gerektiğinde şefkatin dilini konuşursunuz, ama siz gerektiğinde Gazi Mustafa Kemal'in olduğu gibi Çanakkale şehitleri'nin ahvali olduğunuzu göstermekten çekinmezsiniz. Türkiye'nin tapusu belli kesimlerin, belli zümrelerin, elitlerin, seçkinlerin elinde değil. 75 milyonun elindedir. Türkiye'nin sahibi işte bu gençlik.

Ey CHP, ey MHP, 19 Mayıs sizin için bu kadar önemliydi de neden bugüne kadar 19 Mayıs'ın özüne, sahip çıkmadınız?

Türkiye'de darbeler dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır. Biz çeteler ve cuntalar karşısında dik durduk Sizler için dik durduk. Gençlerimiz için dik durduk. On yıllar boyunca bu ülkede bizlere yabancı, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptılar. Artık ülkemizde garip değiliz. Parya değiliz. Burası bizim öz yurdumuz. 75 milyon kardeşiz. Ne insanın insana, ne devletlerin insanlara zulmüne boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.

BİZE ULAŞIN