Şemdin'in Sırrı

Şemdin'in Sırrı
26.10.2012 Cuma

Eski MİT'çi Mehmet Eymür'den şok iddia: Sırrı Sakık, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile görüşürdü. Ağabeyi Şemdin Sakık'ın da teslim olmak istediğini o söyledi...

Yakın tarihin kilit isimlerinden olan Milli İstihbarat Teşkilatı Eski Kontr- Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür (69), yine önemli açıklamalarda bulundu. Eymür önceki gece gazeteci-yazar Ferhat Ünlü'nün hazırlayıp sunduğu "İstihbarat" adlı programa katıldı. BDP Milletvekili Sırrı Sakık ile Yeşil kod adlı JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım arasındaki görüşmeyi anlattı. Eymür, şunları söyledi: "Mahmut Yıldırım, Sırrı Sakık'ın Ankara'daki Cinnah Caddesi'ndeki bürosuna sık sık giderdi. O görüşmelerden birinde terör örgütü üyesi kardeşi Şemdin Sakık'ın teslim olmak istediğini söyledi. Yıldırım bilgiyi MİT'e iletti. Sakık, Öcalan ile ters düştüğü için Barzani'ye sığındı. Barzani de bize teslim etti."

'HERKES KULLANDI'
Yeşil'le yurt dışında operasyonlar yaptıklarını belirten Eymür, şöyle devam etti. "Emniyet de Yeşil'i kullandı. Birçok kimlik verdi. Biz Yeşil'i Suriye ve Lübnan'da kullandık. Abdullah Öcalan operasyonunda da kullanıldı. Ama Yeşil'in en çok Jandarma ile ilişkisi vardı. Önceliği Jandarma'ydı. Bize verdiği bir takım bilgilerden dolayı sorguya da aldık. Topladığı paraları İbrahim Şahin'e verdiğini söyledi. Onunla ilişkilerinden rahatsız olan birileri vardır. Kullanan ise devlettir. Sadece para değil cinayet işlerinde de vardı."

NASIL YAKALANDI?
Eymür, Şemdin Sakık'la ilgili ilginç bir iddiada bulunurken, akıllarda kalan büyük bir operasyondu. Buna göre 1998'de Öcalan ile arası açılan Şemdin Sakık, Kuzey Irak'a kaçtı. Saklandığı yerden "Barzani seni bekliyor" diye alındı. Yanında kardeşi Arif de vardı. İkili bir jiple yola çıktı. Bu sırada şoför jipin arızalandığını öne sürüp aracı durdurdu. Sakık da tuvalet için indi. İşte o anda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Bordo Bereli ekip Sakık'ı yakaladı. Sakık, Diyarbakır Cezaevi'nde hapis yatıyor.

'ALÇAKÇA İFTİRA'
Eymür'ün iddiaları üzerine aradığımız Sırrı Sakık ise sert tepki gösterdi. Şunları söyledi: "Bu mübarek günde yapılan alçakça ve aşağılıkça bir iftiradır. Yeşil'i ve cinayetleri kamuoyuna, parlamentoya ilk açıklayan benim. Bizim katillerle ve onları yönlendiren kişilerle işimiz olmaz. Bu iftirayı atanlarla istedikleri yerde ve istedikleri platformda hesaplaşırım."

KİM BU YEŞİL?
Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, 1951'de Bingöl'de dünyaya geldi. 1973'te Bingöl Genç İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlandığı belirtildi. Bu ilişki aynı yıl MİT Tatvan Müdürlüğü'ne devredildi. Pek çok fail-i meçhul cinayette adı geçti. Operasyonlarda terörist gibi giyinen Yeşil, güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için 'yeşil fular' takıyordu.
MEVLÜT YÜKSEL


BİZE ULAŞIN