İstanbul aşkı

İstanbul aşkı
27.10.2012 Cumartesi

40 yıl önce geldiği İstanbul'da büyük bir şok yaşayan Scott Frederic Kilner, şimdi ABD Başkonsolosu olarak görevli... İstanbul aşığı Amerikalı, "İstanbul paha biçilemez bir hazine gibi. Bu kentte yaşamak büyük keyif" dedi

ABD Başkonsolosu Scott Frederic Kilner, İstanbul'a aşık olduğunu söyledi... İlk olarak 1972 yılının kışında, Viyana ve dönemin komünist Doğu Avrupası üzerinden 48 saat süren bir tren yolculuğuyla Sirkeci Garı'na gelen Kilner o günleri, "20 yaşında, Californialı, ABD'nin dışına ilk kez ancak birkaç ay önce çıkmış bir delikanlıydım. Yün takkeli, yıpranmış paltolu, sigaranın birini söndürmeden öbürünü yakan, kirli sakallı adamlarla dolu Sirkeci Garı'na inince, dünyanın sonuna geldiğimi sandım" sözleriyle anlattı.

KEŞKE İSKAN OLMASA
Ancak bugün, İstanbul'un eşsiz bir kent olduğunu belirten Kilner'in düşünceleri şöyle: "İstanbul artık kendimi evimde hissettiğim, her geçen gün daha da kozmopolitleşen, modern bir dünya kenti. Bugün İstanbul sokaklarında gezerken, 40 yıl önce Sirkeci Garı'nda hafızasına kazınan o anı düşündüğüm zaman gülüyorum. İstanbul'un aşırı gelişmesi beni mutlu ediyor. Açık söyleyeyim, Boğaziçi boyunca öyle binalar var ki, asla inşa edilmemeliydi. İskana açılmamış olması gereken tepeler var. Kent hala çok güzel. Ama üzerinde açılan bu yaralar, İstanbul doğru biçimde modernleşmez ve çevre koruma konusu çok çok ciddiye alınmazsa, Türkiye'nin ve dünyanın paha biçilmez bir hazineyi kaybedebileceğinin işareti."

MEMLEKETİM GİBİ
Kilner, hayatının 8 yılını İstanbul'da geçirdi. 1982-1983 yıllarında ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Konsolosu, 1985-1987 yıllarında ABD'nin Adana Konsolosluğu'nda Politika-Ekonomi Konsolosu olarak görev yaptı. ABD'nin İstanbul'daki bir numaralı diplomatik temsilcisi olan ve bu görevi 2010 Eylül'den beri sürdüren Kilner, "İstanbul, memleketim San Francisco'ya benziyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN ; ;