Şampiyonluk zor

Salı 29.07.2009

Trabzonspor yönetiminin teknik adam konusunda camiasına yakışır ve ümit veren bir yapıda olmadığını hep birlikte gördük.. Broos’un işi hiç de kolay değil. Sol kanada mutlaka transfer lazım... Kulübe de şampiyonluk için yeterli görüntüde değil

Geçtiğimiz sezon Ersun Yanal'ın ayrılmasından sonra yaşananlar Trabzonspor'un kulüp bazında istenilen düzeyde olmadığının bir göstergesidir. Çünkü Bordo-Mavili yönetim teknik adamın istifasından sonra a,b, c planlarını gündeme getirmesi gerekirken geçen süre içersinde böyle bir yapıda olmadığını gösterdi. Önce Şenol Güneş isminde ısrarcı olundu sonra da yangından mal kaçırır gibi Belçikalı hoca Hugo Broos'la söz kesildi. Fakat şampiyonluğu hedefleyen bir kulübün teknik adam konusunda hiç de kendine yakışan ve camiasına ümit veren bir yapıda olmadığını hep birlikte gördük. Trabzonspor gibi büyük bir kulübün bu konuda daha sağlam adımlar atmasını beklerdik.

ALANZINHO NİÇİN TRANSFER EDİLDİ?
Geçen sezon ligi 3. sırada tamamlayan ve şampiyonluk şansını son maça kadar taşımayı başaran Trabzonspor'un bu sezon da lige aynı parolayla başlayacağını düşünürsek işinin hiç de kolay olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya geliriz. Yeni transferlerden sadece Tjikuzu ve Engin, Trabzonspor'a bu sezon katkı yapacak isimler. Ancak geçen sezondan bu güne kadar sol kenarın önü hala boş. Alanzinho neden ve niçin transfer edildi bunu bir türlü çözemedim. Geçen sezonun ilk yarısı bittiğinde sol kenarın önüne mutlak surette oyuncu transfer edilmesi gerektiğini yazdık. Norveç'ten 4 milyon Euro gibi çok yüksek bir rakam verilerek ve sol kenar oyuncusu diye alınan Alanzinho'yu transfer edenler acaba şu an ne söyleyecekler çok merak ediyorum. Bilindiği gibi Hugo Broos da sol kenara mutlak surette oyuncu transfer edilmesini istiyor. Hugo Broos'un oynatmak istediği sistemde önde oynayacak tek oyuncu ne Umut Bulut ne de Gökhan olabilir. Çünkü bu sistemde önde görev verilen oyuncu sırtı kaleye dönük oynamasını bilen, top saklama becerisi üst düzeyde olan ve orta sahadan gelen arkadaşlarına duvar görevini iyi yapabilen özelliklere sahip olmalı. İşte bu yüzden Hugo Broos bu iki oyuncudan da yararlanmak istiyorsa sistemi değiştirmesi gerekiyor.

ARTIK KADRO DAHA OTURMUŞ HALDE
Her takım gibi Trabzonspor'un da birtakım eksikleri var. Ligin ilk 8 haftasının ligdeki konumunu belirlemesi açısından çok büyük önem taşıdığı düşüncesindeyim. Ancak geçen sezondan ayrı bu sezon daha farklı bir görüntü verecekleri kanısındayım. Çünkü geçen yıl yeni bir takım oluşturmanın sancılarını özellikle ilk haftalarda fazlasıyla yaşadılar. Bu yıl ise geçen sezondan daha farklı olarak oturmuş bir kadro bütünlüğü var. Ancak kulübeye baktığımızda şampiyonluk için yeterli kadro derinliği olmadığı düşüncesindeyim. Fakat her şeye rağmen zirve dışında nereye kadar gidebilirler bunu bugünden kestirebilmek kolay değil.

GÖRÜŞ
Hakkı Yalçın: Ben Broos'a üzülürüm!
Trabzonspor, şampiyonluk ruhuna rehberlik edecek, harika bir teknik adam buldu. Ama Broos, endisine eşlik edecek yönetici bulmakta zorlanıyor. Çünkü bu takımın forvet hattı, düşlerin el freni. Yönetimin, Fatih Tekke transferine uzak durması şaşırtıcı. Eğer gerçek bir golcü alınamazsa, Trabzonspor geçen yılkı düşlerinin kıyısından bile geçemez. Ben en çok Broos'a üzülürüm.

Güngör Şahinkaya: Bu takıma forvet lazım

Broos'u fazla tanımıyorum. Fakat takımda geçen yıllara göre daha derli toplu bir görüntü var. Fakat hazırlık maçları önemli de olsa, size puan getirmiyor. Yeni sezon öncesi beni en çok sevindiren ise Barış Memiş'in formu. Umarım Trabzonspor, camiasına yakışır bir futbolcu kazanır. Engin'i de maçlarda çok beğendim. Ama mutlaka yönetimin iyi bir santrfor alması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN