Hak eden kazandı

03.08.2009 Pazartesi
Olimpiyat Stadı'nda dün gece oynanan ve gerek temposu gerek mücadele gücüyle nefesleri kesen Süper Kupa maçında gördük ki iki takım da geçen seneye oranla çok daha güçlenmiş. Yapılan nokta transferlerin Beşiktaş ve Fener'e yaptığı katkı gözle görülür cinsten.
Sahanın en dikkat çeken isminden bahsetmek gerekirse Emre Belözoğlu'nun adını hemen söyleyebiliriz. Fenerbahçe'de geçen sezon kayıpları oynayan yetenekli isim yeni sezon öncesi takımının en önemli transferlerinden biri olacağını dün akşam sergilediği oyunla ortaya koydu.
Bu arada Sarı-Lacivertliler'in yeni teknik patronu Christoph Daum'un da hakkını vermek lazım. Deneyimli teknik adam elinde sihirli bir değnekle takıma dokunmuş sanki.
Teknik direktörlerden söz açılmışken Beşiktaş'ın deneyimli çalıştırıcısı Mustafa Denizli'ye de değinmeden olmaz. Hocanın ne yaptığını bir türlü anlamlandıramadım. Nihat'ı oyuna alması hem dün geceki maç, hem de uzun lig maratonu öncesi oyuncuya moral vermek ve ciddi bir maçta denemek açısından önemliydi, ancak Yusuf'u çıkarmak niye. Oysa ki Bobo ve ya Nobre ikilisinden birinin kulübeye çekilmesi çok daha akılcı olurdu.
Bir başka eksi de Holosko'nun bu kadar uzun süre kenarda tutulması. Mustafa hoca, toplu ve topsuz olarak rakibin dengesini bozacak driplingler yapabilen bir yeteneği nasıl olur da 79 dakika kenarda tutabilir. Görünen o ki Mustafa Denizli sezona pek de iyi hazırlanmamış.
Maçta dikkat çekici bir başka önemli nokta her iki takımın da defansının tabir yerindeyse S.O.S vermesiydi. Fenerbahçe de Beşiktaş da bu savunmalarla ne ligde ne de Avrupa'da kolay kolay başarı yakalayamaz.
Sonuç olarak dün gecenin özetine gelecek olursak Sarı-Lacivertliler, yenien kendini bulmaya başlayan Brezilyalı yeteneği Alex'in bulduğu 2 golle sezona kupayla başlamasını bildi. Yani, kupayı ve maçı hak eden kazandı.
BİZE ULAŞIN