Fener&Cimbom el ele tur atar

18.08.2009 Salı

YULA: En iyi kurayı G.Saray çekti. F.Bahçe Sion'u Alex'siz de eler. Trabzon ve Sivas'ın işi zor GÜNEN: G.Saray ve F.Bahçe şanslı. Trabzon evinde iyi sonuç almalı. Sivas sert kayaya çarptı

Fenerbahçe Sivasspor karşısında golü geç buldu. Bu Sivas'ın katı savunma anlayışından mı yoksa Fener'in taktik değişikliğinden mi kaynaklandı? S.Y- İkisi de doğru. Sivasspor alışıla gelmedik bir şekilde defansa çok gömülerek oynadı. Savunma ceza sahası içinde kuruldu. Sedat ile Yasin kaleci Petkoviç'in 3 metre önünde oynamaya başladılar ve öyle de bitirdiler. Fenerbahçe'nin ilk 45 dakikadaki yanlışı 9 kişiyle katı savunma yapan rakibin üstüne hep ortadan gitmek istemesiydi. Tabii bu arada ince milimetrik ve derinlemesine paslar atan Alex'in erken sakatlanıp oyunu terk etmesi de talihsizlikti. Çilingir olmayınca kapı da açılmadı. İkinci devre Emre ve Deivid'in yalnız kalan Güiza'nın yanına gitmesi Fenerbahçe'nin rakibine kendi sahasında basmasını sağladı. Oyun kanatlara da açılınca yıldızlaşan Gökhan Gönül'ü izlemeye başladık. Arka arkaya gelen pozisyonlar skor avantajını Fenerbahçe'nin lehine çevireceğinin işaretiydi. Bu arada çok az gelmesine rağmen Sivas'ın Kamanan ve Ersan ile bulduğu gollük pozisyonları Volkan Demirel mükemmel refleksleriyle engelleyerek takımını belki de olası bir yenilgiden kurtaran adamdı.

Emre Belözoğlu'nun parlak günlerine dönmesinde Daum'un payı ne?
S.Y-
Emre geçen sene oynadığı bölgede oynuyor. Daum da onu orada oynatıyor. Geçen sene Aragones'in sistemiyle futbolculuğu unutanlar bu sene eski günlerine dönmüşler. Bu Fenerbahçe adına olumlu bir gelişme. Daum'un tek yaptığı Fenerbahçe'yi, Fenerbahçe gibi oynatmak. Elbette yine geçen sene neredeyse sıfıra inen fizik kondisyon bu sene üst seviyede dolaşıyor. Emre'nin patlama yapmasındaki en büyük neden sezon başındaki çalışmalara katılmasıdır. Bunu kendisi de ifade ediyor. Emre son 3 sezondur ilk defa bu çalışmalara katıldı. Futbolcunun olmazsa olmaz şartı sezon başı çalışmalarını kaytarmadan en iyi şekilde yapmasıdır. Emre de bunu yaptı. Ayakta duran bir Emre'nin kötü top oynaması zaten imkansız. Çünkü kalitesi ortada.

Fenerbahçe'de geçen sezona göre ne değişti? Daum'un başarıdaki rolü ne? Lugano da takıma katılınca ilerleyen günlerde nasıl bir Fenerbahçe izleriz?
S.Y-
Geçen sene Fenerbahçe'de bir teknik direktör vardı. Takımı hiç tanımadan geldi, giderken de hiç tanımıyordu. Liderin 5 puan gerisindeyken Ankaragücü'nden alınan beraberliğe milyonlarca taraftarın kahrolduğu bir anda basın toplantısında "Deplasmanda alınan beraberlik iyidir" diyen bir Aragones'i izliyorduk. Fenerbahçe'nin ne olduğunu bilmediğini zaten o zaman anladık. Gökhan Gönül'ü stoper, Alex'i ön libero oynatan bir Aragones vardı. Daum'la beraber Fenerbahçe rakiplerini son dakikalarda eziyor ve o dakikalarda golleri buluyor. Aragones'le ise 1-0 galibiyetten son dakikalarda mağlubiyete giden bir yol haritası izliyorduk. Hacettepe, Bursa ve Sivas maçları en güzel örnekleridir. Geçen sene sahada neredeyse birbirini yumruklayan futbolcuları seyrederken bu sene, takım arkadaşının vefatından dolayı siyah bantlarla çıkıp Güiza'nın üzüntüsünü paylaşanları görüyoruz. Değişiklik nedir diyorsanız ben de değişmeyen var? diye soruyorum.

Galatasaray ve Beşiktaş'ı nasıl buldunuz. Galatasaray'ın Arda, Baros, Kewell, Keita, Elano gibi çok önemli yıldızları var?
S.Y-
Galatasaray bu sene işi ciddiye alıyor. İyi bir teknik ve kadroyla anlaştılar. Transferler yerinde ve isabetli. Kulübesi kuvvetli. Bu sene geçen seneye nazaran çok değişik bir Galatasaray izleyeceğimiz ortada. Beşiktaş ise şampiyon olduğu kadrosunu korudu. Üstüne de transferler yaptı. Görünen o ki şampiyonluk ligin sonuna kadar 3 Büyükler tarafından kovalanacak. Yalnız Geçen seneyle bu seneyi kimse mukayese etmeye kalkmasın. Geçen sene tuhaf geçti, 71 gibi komik ve az bir puanla şampiyonluğun kazanıldığı bir senede Fenerbahçe ve Galatasaray ligi 4 ve 5. bitirdiler. Öyle bir senenin bir daha yaşanması 40 yılda bir oluyor. O yüzden Beşiktaş, Sivas ve Trabzonspor, Fenerbahçe ile Galatasaray tarafından boş bırakılan meydanı bu sene kolay kolay bulamayacaklardır. Görüntü öyle.

Dört takımımızın UEFA'daki şansı ne?
S.Y-
En güzel kurayı elbette Galatasaray çekti. Çünkü Estonya takımı bu kurada çekilecek en zayıf takımdı. Arkadan Fenerbahçe geliyor. Alex, olmasa da Sion'u rahatlıkla eleyecek güçte. Trabzon ve Sivas için böyle rahat konuşmamız elbette mümkün değil. Toulouse geçen sene büyük bir aşama yaparak ligi 4. bitirdi. Bu sene de iyi başladı son maçta 3-1 kazandılar. Shakhtar Donetsk ise UEFA Kupası'nı en son kaldıran takım. Yani kısaca Galatasaray ve Fenerbahçe'nin şansları Trabzon ve Sivas'a nazaran daha fazla diyebiliriz.

Trabzonspor'da iç saha sendromu sürüyor. Bunun nedenleri ne?
İ.G-
Geçen sene olduğu gibi Avni Aker sendromunun en önemli sebeplerinden birisi Broos'un oynatmak istediği sistem. Bu sistemde önde oynayan Umut Bulut ve Gökhan Ünal bu sistemin oyuncusu değil. Bir de kenarda adam eksilten oyuncu eksikliğini eklediğimizde kapanan takıma karşı pozisyon üretmede yetersiz kalınıyor. Diyarbakır maçında orta sahada Tjikuzu ve Ceyhun'a görev verilmedi. Sonucunda bu iki oyuncu da ofansif anlamda hiçbir katkı yapamadıkları için rakibi baskı altında tutamadılar. Eğer yeni transfer Gabriç bir kenar oyuncusu özellikleri taşımıyorsa kendi sahasındaki maçlar Trabzon için bir takım sorunları da beraberinde getirecektir.

Gökhan Ünal ve Yattara'nın yokluğu takımı ne kadar etkiliyor?
İ.G-
Gökhan Ünal yetenekli bir oyuncu, yalnız Broos'un oynatmak istediği sistemin oyuncusu değil. Çünkü bu sistemde sırtı kaleye dönük oynamasını bilen, top saklama becerisi üst düzeyde bir oyuncuya gereksinim var. (Hakan Şükür gibi) Gökhan Ünal, Umut ile birlikte daha verimli olabilir. Yattara ise her sezon başı olduğu gibi bu yıl da lige sorunlarla başladı. Yokluğunda Trabzonspor, kenarlarda çok etkisiz görüntü çiziyor. Sakatlıktan yeni çıkan bir Yattara, nedenli katkı sağlar onu da şu an bilmemiz mümkün değil.

G.Saray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi nasıl buldunuz?
İ.G-
Galatasaray ve Fenerbahçe, diğer takımlardan bir adım öndeler. Beşiktaş'ta Nihat, henüz tam hazır değil. Bobo'nun kafası başka yerde. Holosko'ya daha fazla şans verilmesi gerekiyor.

Dört takımımızın UEFA'daki şanslarını değerlendirebilir misiniz?
İ.G-
G.Saray ve Fenerbahçe'nin şansının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Trabzonspor'un ise kendi sahasında oynayacağı maçtan sonra şansı konusunda yorum yapabiliriz. Sert kayaya çarpan Sivasspor'un diğerlerine göre şansı daha az.
BİZE ULAŞIN