Avrasya Maratonu yarın

Cumartesi 17.10.2009 14:43

İstanbul'da yarın yapılacak maraton öncesi, erkeklerde şimdiye kadar düzenlenen 30 yarıştan 11'ini Türk, 19'unu ise yabancı atletler kazandı.

İlk kez 1979 yılında koşulan ve Hasan Saylan'ın kazandığı maratonda erkeklerde birincilikler ilk 4 yıl Türk atletler arasında paylaşıldı.

Erkeklerde birinciliklerde son yıllarda yabancı atletlerin üstünlüğü göze çarpıyor. Düzenlenen son 16 maratonda da ilk sırayı yabancı sporcular aldı.

Türk atletlerin dışında erkeklerde maratonda şimdiye dek 8 Kenyalı, 6 Etiyopyalı, 2 İngiliz, 1'er de Danimarkalı, Zimbabweli ve Litvanyalı atlet birinci geldi.

EN İYİ VE EN KÖTÜ DERECELER

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda şimdiye kadar erkeklerde en iyi dereceyi, 2007 yılında birinci olan Kenyalı David Emmanuel Cheruiyot elde etti.

Cheruiyot, 2.10.56'lık derecesiyle, Mehmet Terzi'nin 1985 yılında düzenlenen maratonda elde ettiği 2.12.50'lik derecesini geride bırakarak, parkur rekorunu eline geçirdi.

Bayanlarda ise en iyi dereceyi 1992 yılında Romanya adına yarışan Buia Aurica, 2.26.29'lık derecesiyle yaptı.

Bu arada, erkeklerde ilk sırayı alanlar arasında en kötü zamanı 1982 yılında parkuru 2.41.13 ile tamamlayan İsmail Karagöz, bayanlarda ise 1991 yılında 2.49.24 ile bitiren İngiliz Jacki Davis yaptı.

BAYANLARDA DA YABANCILAR

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda bayanlarda maraton koşusu ise 1991 yılından beri düzenleniyor.

Geride kalan 18 yarışta 17 yabancı, sadece 1 Türk atlet birinci oldu.

Türkiye adına bayanlarda tek birinciliği 1994 yılında Serap Aktaş elde ederken, Türk atletler son 14 yarıştır ilk sırayı alamıyor.

Bayanlarda yabancı atletler arasında 6 Rus, 4'er Rumen ve Ukraynalı, 1'er de İngiliz, Belarus ve Etiyopyalı atlet ilk sırayı aldı.

MARATON BİRİNCİLERİ

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda şimdiye dek ilk sırayı alan sporcular ve dereceleri şöyle:

Yıl Erkekler Derecesi Bayanlar Derecesi
1979 Hasan Saylan 2.37.06 --- ---
1980 Necmettin Sağlam 2.36.00 --- ---
1981 Süleyman Sılacı 2.31.40 --- ---
1982 İsmail Karagöz 2.41.13 --- ---
1983 I.Thompson (İng.) 2.23.35 --- ---
1984 Mehmet Yurdadön 2.22.30 --- ---
1985 Mehmet Terzi 2.12.50 --- ---
1986 Hanefi Atmaca 2.23.20 --- ---
1987 J.Worsner (Dan.) 2.16.08 --- ---
1988 Ahmet Altun 2.15.06 --- ---
1989 Aydın Çeken 2.27.41 --- ---
1990 Gazi Aşıkoğlu 2.23.09 --- ---
1991 T.Mitchell (İng.) 2.22.32 J.Davis (İngiltere) 2.49.24
1992 Cihangir Demirel 2.23.28 B.Aurica (Romanya) 2.26.29
1993 J.Ngunzu (Kenya) 2.20.43 E.Spetova (Rusya) 2.48.10
1994 B.Goromonzi (Zim.) 2.24.58 Serap Aktaş 2.46.42
1995 S.Langart (Kenya) 2.17.26 F.Sultanova (Rusya) 2.34.44
1996 S.Langart (Kenya) 2.18.51 P.Elena (Ukrayna) 2.37.38
1997 T.Moges (Etiyopya) 2.13.37 A.Barbu (Romanya) 2.34.39
1998 T.Moges (Etiyopya) 2.15.28 N.Galushko (Belarus) 2.38.10
1999 T.Moges (Etiyopya) 2.13.55 A.Barbu (Romanya) 2.35.57
2000 R.Josephat (Kenya) 2.17.03 R.A.Chirita (Rom.) 2.37.39
2001 T.Bedasou (Etiyopya) 2.18.21 L.Puskina (Ukrayna) 2.38.21
2002 D.Kiptanui (Kenya) 2.18.42 R.Dubovik (Ukrayna) 2.37.20
2003 B.Wolashe (Etiyopya) 2.18.29 R.Dubovik (Ukrayna) 2.36.49
2004 D.Kiptanui (Kenya) 2.18.19 S.Demidenko (Rusya) 2.36.44
2005 J.Mbithi (Kenya) 2.15.13 M.Biktagirova (Rus.) 2.34.25
2006 M.Pukstas (Litvanya) 2.12.52 M.Biktagirova (Rus.) 2.28.21
2007 D.E.Cheruiyot (Kenya)2.10.56 A.B.Tesema (Etiyopya)2.29.05
2008 A.K.Roba (Etiyopya) 2.11.16 N.Yulamanova (Rusya) 2.30.17
BİZE ULAŞIN