Dünya Fair-Play büyük ödülünü Elvan'ın

Dünya Fair-Play büyük ödülünü Elvan'ın
18.01.2010 13:26 Güncelleme: 18.01.2010 13:27

Bayanlar 10 bin metre finalini sakatlandığı için tamamlayamayan milli atlet dünya ikincisi olan Etiyopyalı Melkamu’ya yedek ayakkabılarını verdi, koşmasını sağladı

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de toplanan Dünya Fair -Play konseyi (CIFP) 2009 Fair Play büyük ödülüne Elvan Abeylegesse'yi layık gördü.

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metre finalini nükseden sakatlığı nedeniyle 7 tur kala bırakmak zorunda kalan milli atletimiz Elvan Abeylegesse'nin yarış öncesi yaptığı büyük jest şampiyonanın gündemine oturdu.

Etiyopyalı Tirunesh Dibaba'nın çekildiği yarışın en önemli favorileri arasındaki atletimiz, yine ciddi rakiplerinden biri olan Etiyopyalı Meselech Melkamu'nun dünya ikinciliğinde fair- playlik hareketiyle çok önemli rol oynadı.

Final için Olimpiyat Stadı'na gelen atletler final öncesi son hazırlıklarını yaparken Melkamu'nun çivili ayakkabılarını otelde unuttuğu ortaya çıktı. Aynı mesafede koşacak ülkesinden başka isimler olmasına rağmen beklediği yardımı göremeyen ve çaresizlik içinde yarıştan çekilmeye hazırlanan Etiyopyalı atletin imdadına Elvan yetişti. Milli atlet çok önemli bir fırsatı lehine çevirmek yerine, yedek çivili ayakkabılarını Melkamu'ya vererek koşmasını sağladı.

Adidas ile anlaşması olan Etiyopyalı atlet 6 bin dolarlık cezayı ödemeyi göze alarak Elvan'ın verdiği Nike ayakkabılarla 10 bin metre finaline katıldı.

Kenyalı Linet Masai'nin ardından 30:51.34'lük derecesiyle dünya ikinciliğine uzanan ve gümüş madalyanın sahibi olan Melkamu yarışın ardından medyaya olayı anlatması üzerine harekete geçen IAAF, Elvan'ı fair-play ödülüne aday göstermeye hazırlanıyor.
BİZE ULAŞIN