Elvan: Ödül beklentisiyle vermedim

Elvan: Ödül beklentisiyle vermedim
18.01.2010 16:02 Güncelleme: 18.01.2010 16:02

Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) tarafından ''Davranış'' dalında oy birliği ile fair-play dünyasının en büyük ödülüne layık görülen milli atlet Elvan Abeylegesse, ''Çok mutluyum, ayakkabılarımı rakibime ödül beklentisiyle vermemiştim'' dedi.

Sezon hazırlıklarını Etiyopya'da sürdüren Abeylegesse, Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan son Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki 10 bin metre finali öncesi, ayakkabılarını otelde unutan ve kendisi gibi yarışın favorilerinden olan Etiyopyalı Meselech Melkamu'ya yedek ayakkabılarını vermesiyle ilgili olarak, şu açıklamaları yaptı:

''Ödülü aldığım için çok şaşkın ve mutluyum. Ayakkabılarımı rakibime ödül beklentisiyle vermemiştim. Hatta yarış sonunda, idarecilerimin bana 'neden ayakkabılarını rakibine verdin' demelerinden korktuğum için Melkamu'nun yanına giderek ayakkabılarımı geri istedim. Bunu gören yöneticilerim, yaptığım hareketi takdir edince fair-play konusu gündeme geldi. Melkamu, bu yarış sonunda ilk defa bir Dünya Şampiyonası'nda madalya kazandı. Bu da beni ayrıca çok sevindirdi. Şimdi çok iyi arkadaş olduk.''

SEZON HAZIRLIKLARI

Milli atlet Abeylegesse, yeni sezon hazırlıklarını Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yaptığı kampla sürdürüyor.

Sakatlığıyla uğraştığı sezon sonrasında, Etiyopya'da yükseklik antrenmanlarına başlayan milli atlet, ''Çok iyi bir çalışma ortamında, verimli bir hazırlık dönemi geçiriyorum'' dedi.

Abeylegesse, ''Antrenmanlarımda çivili ayakkabı kullanmıyorum, düz ayakkabılarımla çalışıyorum. Şubat ayında bir yarışa katılarak son durumuma bakacağım. Bu yarış, yarı maraton veya 10 kilometre olabilir. Buna, antrenörümle beraber daha sonra karar vereceğiz'' diye konuştu

BİZE ULAŞIN