Irkçılık skandalı

Irkçılık skandalı
16.04.2012 Pazartesi

Zokora'nın gündeme bomba gibi düşen iddiasına yanıt veren tecrübeli yıldız, "O da bana ana avrat küfür etti... Ama saha içinde sarılıp olayı halletik" dedi. Gözler şimdi TFF'ye çevrildi

Büyük bir heyecan içinde geçen Fenerbahçe-Trabzonspor maçının ardından Didier Zokora'nın açıklamaları futbolu ikinci planda bıraktı... Lig TV'ye konuşan Trabzonspor'un Fildişili yıldızı, Fenerbahçeli Emre Belözoğlu'nun saha içinde kendisine, "F..king Nigga (S....miş Zenci)" dediğini söyledi.

ZOKORA: UTANÇ VERİCİYDİ
Zokora, "Bu çok utanç verici bir şey. Yobo, Sow ve Dia gibi siyahi futbolcularla oynayan bir futbolcunun böyle bir şey demesi, beni çok yaraladı. Teni beyaz ya da siyah olabilir. Biz taraftarlara güzel futbol seyretmek için bu oyundan para alıyoruz, ekmek yiyoruz. Maçı kaybetmekten çok Emre'nin bana böyle bir şey söylemesine üzüldüm" ifadesini kullandı.

EMRE: EVET SÖZLERİM APTALCAYDI!
Ardından Emre, Maraton Programı'la telefonla bağlandı... Milli futbolcu, "Zokora'nın kastettiği o sözleri söylemiş olabilirim. Ama o da bana ana avrat küfür etti. Benim de sözlerim aptalcaydı. Fakat biz saha içinde olayı kapattık" diye konuştu. TV görüntülerinde net bir şekilde ırkçı ifade kullandığı görülen Emre konusunda TFF'nin tavrı merak ediliyor.

SUAREZ 8 MAÇ CEZA ALMIŞTI
İngiltere ırkçılık olaylarının en fazla yaşandığı ülkelerin başında geliyor... Geçtiğimiz ay Liverpool ile Manchester United arasında oynanan maçın ardından United kaptanı Evra, Luis Suarez'in kendisine ırkçı söylemde bulunduğunu açıklamıştı. Bu nedenle Uruguaylı yıldıza 8 maç ceza verildi.

FDT'YE GÖRE CEZASI 4-8 MAÇ
Emre Belözoğlu'nun Zokora'ya skandal hareketinden sonra gözler tüm TFF'ye çevrilmiş durumda... Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin 44. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: "Irk, din, dil, etnik köken ayrımcılığı yapan, insanlık onurunu zedeleyen futbolcuya 4 ile 8 maç arasında ceza verilir."

EMRE'NİN VUKUATLARI
2005: İsviçre-Türkiye maçında rakip futbolculara saldırdı. 4 maç ceza aldı. 2007: Newcastle-Everton maçında şimdiki takım arkadaşı Yobo'ya ırkçılık yaptığı iddia edildi. 2007: Türkiye-Macaristan maçında basın tribününe el hareketi yaptı. 2009: G.Saray maçında Sabri'ye "Senin boğazını keserim" hareketi yaptı. 2009: Beşiktaş derbisinde takım arkadaşı Deivid'in boğazını sıktı. 2009: D.Bakır maçında hakem Suat Arslanboğa'nın eline vurdu. 2009: Manisa maçında rakibe "P.ç kurusu" dedi. 3 maç ceza aldı.
BİZE ULAŞIN