50. yılımızda dünyanın 1 numaralı bisiklet turu olacağız

50. yılımızda dünyanın 1 numaralı bisiklet turu olacağız
22.04.2012 12:56 Güncelleme: 22.04.2012 13:00
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ilginç açıklamalar yaptı;

48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ülkemize getirisi nedir?

"-Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hem sportif açıdan, hem ülkemizdeki bisiklet sektörü açısından hem de Türkiye'nin tanıtımı açısından çok farklı boyutlara geldi. Her geçen gün organizasyonun büyüklüğü ve başarısı açısından çıtayı yükselterek bir yeni yıla çıkıyoruz. Bu yıl turun reklam ve tanıtım değerinin 300 milyon doları aştığını söylersek sanırım turun ne denli büyüdüğünü anlatmış oluruz. Olaya trizm açısından bakarsanız bu yıl Alanya'dan başlayacak olan turumuz , Antalya, Fethiye, Bodrum, Kuşadası ve İzmir'den geçip İstanbul'da son bulacak. Yani hoş bir turistik rotada devam edecek ve ülkemizin tanıtımını 120'yi aşkın ülkede yayınlanacağı için tüm dünyaya yapacak.

Turumuzu cazip kılan ne?

Ülkemizin coğrafi yapısı bisiklet turumuzu çok güzel hale getiriyor. Dünyanın hiçbir yerinde ege ve Akdeniz sahilini barındıran bir kıta yok. Sahil şeridimiz bisiklet sporu için çok uygun. Bu nedenle birçok
ünlü profesyonel bisikletçiler de bizim turumuzu tercih ediyorlar.

Çıtayı yükseltmenin hedefi neresi?

Tur, Türkiye'de düzenlenen organizasyonlar arasında giderek büyüyen ve adını en iyi bisiklet turları listesine yazdırıyor. İki yıl sonra 50. Yılımızı kutlayacağız. 50. Yılda büyük bir hedefimiz var. 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu Fransa Bisiklet Turu gibi dünyanın bir numara turu ile eşdeğer bir düzeye getireceğiz.

Bu yıl farklı bir rota var

Evet geçen yıla göre tersten başladık. Geçen yıl İstanbuldan başlamıştık. Bu yıl İstanbul'da bitireceğiz. Turumuz dünyada iki kıta arasında yapılan tek tur özelliğini de taşıyor. Bir kıtada başlabaşlayıp diğerinde biten tek tur olduk.

Turu köprüde bitirme önerisi yapılmış?

Aslında çok güzel bir düşünce. Boğaz köprüsünü öne çıkarmak için iyi bir fikir. Bunu biz de benimsedik. Bu yarışta olmaz ama en iyisinin 50. Yıla denk getirmek olduğunu düşünüyoruz.

Parkurun geçen yıla oranla daha da zorlaştığı söyleniyor.

Birçok profesyonel bisikletçinin katıldığı turumuzun favori isimleri de her yıl artıyor. Dünyanın sayılı bisikletçileri bu tura katılıyor. Haliyle turun zorluk derecesi de onların performansını sergileyecek
düzeyde. Bu yıl turu tersine çevirince bazı parkurlarda zorluk derecesi arttı.

Elmalı parkurundan bisikletçiler hep söz ediyor.

Elmalı'nın rakımı 1850 metredir. Bisikletçiler bu tırmanmayı yapacaklar. Dünya'nın en zor etaplarından biri olarak gösteriliyor.

Hangi bisikletçi ile konuşsak bu tırmanıştan bahsediyorlar.

İşte bu tırmanışta yokuşçuların ünlü isimleri de ortaya Elmalı etabına ismini yazdırmak için kıyasıyamücadele edecek.
BİZE ULAŞIN