"Türk futbolu kendi ekolünü oluşturmalı"

"Türk futbolu kendi ekolünü oluşturmalı"
23.04.2012 20:41 Güncelleme: 23.04.2012 20:42

Türkiye Milli Takımı Eski Teknik Direktörü Sepp Piontek, 3. Vodafone Kupası için geldiği Kuşadası'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Davutlar'da yazlığı bulunduğunu ve Kuşadası'na sürekli geldiğini hatırlatan ünlü teknik adam, Türk futbolunun büyük aşama kaydettiğini ve artık kendi karakterini oluşturmaya başladığını açıkladı.

3. Vodafone Kuşadası kupası için davet alır almaz hemen kabul ettiğini açıklayan Sepp Piontek, "Çünkü futbolu ilgilendiren konularda hayır diyemiyorum. Zaten ben yazlığım olduğu için sürekli Kuşadası'na geliyorum. Gençlere yönelik böyle güzel bir turnuva olduğu için destek olmak istedim" dedi.

Avrupa'dan Avusturalya'ya kadar dünyanın her yanından gençlerin bir araya geldiği turnuvanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Sepp Piontek, sözlerine şöyle devam etti: "Öncelikle gençler farklı bir ülke tanıma ve güzel tesislerde futbol oynama imkanı buluyorlar. Pek çoğu kendi ülkelerinde böyle imkanlara sahip olamadıklarından bu olayları yaşayamıyorlar. Organizasyonun sorunsuz geçmesi beni çok etkiledi taktir edilmesi gerekir. Şimdiye kadar ayrı ülkelerden gelen bütün gençlerin birbirleri ile kardeş gibi, dostluk çerçevesinde mücadele etmeleri, futbol oynamaları çok hoşuma gitti. 70 takımı bir araya getiren önemli bir organizasyon olarak görüyorum. Öyle maçlar izledik ki, eminim önümüzdeki yıllarda bu turnuvada top oynayan gençlerin birçoğunun Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynayabileceklerini düşünüyorum. Ümit ediyorum ki, bu tür turnuvalara önümüzdeki yıllarda da Vodafone destek olur. Biz tabi ki Türk takımlarının da şampiyonlar liginde oynamasını, daha çok takım göndermesini isteriz. Ama en önemlisi bu turnuvada Türk futbolu ile Avrupa futbolu arasındaki farkı görme fırsatımda oldu. Türk oyuncular çok hızlı, çok yetenekli ve topla çok teknik hareketler yapıyorlar. Avrupa'dan gelen takımların daha çok taktik ağırlıklı oynadıklarını gözlemledim. İki tarafında çok güzel bir futbol ortaya koyduğunu düşünüyorum. Türk futbolunun artık kendi karakterini, ekolünü oluşturması gerekiyor. Burada izlediğim gençler, bana artık bunun zamanının geldiğini gösterdi"

BİZE ULAŞIN