Türk futbolu için tarihi gün!

Türk futbolu için tarihi gün!
29.04.2012 Pazar

Etik Kurulu raporu nedeniyle zor durumda kalan TFF'nin 58'i değiştirip ağır para cezası verme veya puan silme ihtimalleri bulunuyor. Ya da top UEFA'ya bırakılacak...

iDDiA 1
SADECE TEŞEBBÜS VAR... AĞIR PARA CEZALARI VERİLECEK
Antalya'da dün gece geç saatlere kadar toplantı yapan TFF'nin 58'i değiştirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yeni 58'de şike ve teşvikin cezası puan silme, teşebbüsün ise ağır para cezası olacak. Yani Etik Kurulu raporunda "Sahaya yansıyan suç yok" denirse adı geçen tüm kulüplere çok ağır para cezası kesilip, dosya kapatılacak.

iDDiA 2
PARA CEZASI VERİLİRSE ŞAMPİYONLUK FENER'DE KALACAK
TFF geçtiğimiz sezonun şampiyonluğu konusunda da kararını açıklayacak. Eğer "sadece teşebbüs var" deyip kulüplere para cezası verilirse şampiyonluk Fenerbahçe'de kalacak. Buna gerekçe olarak da, "Maç sonuçları etkilenmemiş. Alınan puanlarda suç unsuru yok" ifadesi kullanılacak.

iDDiA 3

TÜM TAKIMLARA PUAN SİLME CEZASI
Para cezası formülü, UEFA sıcak bakmayacağı için kabul görmedi. 58'deki "Küme düşme" ibaresi "Puan silme" olarak değiştirilecek. TFF'nin ek bir maddeyi talimatnameye sokacak, 58'i bir kereliğine mahsus uygulamayacağını açıklayacak.

iDDiA 4
PUAN SİLİNİRSE 1 YIL AVRUPA YOK
UEFA suça karışan takımları Avrupa'ya almama konusunda kararlı. TFF eğer puan silme yoluna giderse, ceza alan kulüplerin kendi isteğiyle 1 yıl Avrupa'ya gitmemesi istenecek. Ya da TFF bu kararı alacak. Almazsa UEFA devreye girecek.

iDDiA 5
'GİRİŞİM DE YOK' DENECEK. UEFA'NIN KARARI BEKLENECEK
İhtimali düşük de olsa TFF'nin önünde bir yol daha var... TFF, Etik Kurulu'na rağmen, "Şike ve girişim yok" diyecek. Böylece ne kulüplere ne de şahıslara ceza vermeyecek. Yani topu UEFA'ya atacak. Bu durumda UEFA'nın TFF'nin kararına saygı duyması ya da hem Türkiye'ye hem de kulüplere
ağır cezalar vermesi gündeme gelebilir.

İŞTE 58. MADDE
1- Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

2- Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

İŞTE ŞÜPHELİ MAÇLAR

FENERBAHÇE-iSTANBUL BB
G.BİRLİĞİ-FENERBAHÇE
ESKİŞEHİR-TRABZONSPOR
FENERBAHÇE-A.GÜCÜ
TRABZONSPOR-İSTANBUL BB
SİVASSPOR-FENERBAHÇE

GERÇEKLERi TAKVİM AÇIKLIYOR!
Türkiye TFF'nin bugün açıklayacağı kararlara kilitlenmiş durumda... TAKVİM, herkesin merak ettiği kararlara 1 gün öncesinden ulaşarak yine çok önemli bir haberciliğe imzasını atıyor.


BİZE ULAŞIN