Bakan'dan vatandaşa müjde

Bakan'dan vatandaşa müjde
20.01.2010 14:55 Güncelleme: 20.01.2010 21:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-devlet üzerinden hizmet alan vatandaş sayısını artırmak için yeni bir yasal düzenleme yapıldığını açıkladı.

Eğitimden sağlığa, emniyetten sosyal güvenliğe kadar 30 kanunda değişiklik yapan düzenlemenin Bakanlar Kurulu imzasına açıldığını kaydeden Yıldırım, düzenlemenin hayata geçmesiyle internet ortamından alınan kurumsal belgelerin resmi evrak kabul edileceğini söyledi.

Bakan Yıldırım, TÜRKSAT'ın Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısıyla e-devlette gelinen noktayı değerlendirdi. E-devlet kapısından sunulan hizmetlerin 22'den 150'nin üzerine çıktığını kaydeden Yıldırım, alınması gereken çok daha uzun yol bulunduğunu aktardı. Aralık 2008'deki e-devlet kullanıcı sayısı 6 bin 705 iken Ocak 2010'da bu rakamın 107 bin 234'e yükseldiğini ifade eden Bakan, söz konusu artışı yeterli olmadığını belirtti. Yıldırım, "72 milyonluk bir ülkeyiz. Genç nüfusta 17 milyon insanımız var. Bunu dikkate aldığımızda 107 bin 234'lü rakamlar mütevazi rakamlar. Daha gidecek çok yolumuz var. Bu rakamı arttırmamızın yolu e-devlet kapısı içine koyacağımız hizmetlerin arttırılması olacak. Sosyal Güvenlik ve Yargıya ilgili konuları koyduğumuzda kullanım birden bire art toplumun genelini ilgilendiren konuların e-devlete koyulması kullanımı artıracak, kaliteyi de arttıracak. Bilgi toplumunda devlet vatandaşın evine cebine gidiyor." diye konuştu.

30'dan fazla kanunda değişiklik yapan yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulu imzasına açıldığını dile getiren Yıldırım, e-devlet uygulamalarının önündeki yasal engel bahanesinin ortadan kalkacağını belirtti.

HEDEF 1 MİLYON KULLANICIYDI

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Yıldırım, "e-devlet kapısında ne kadar kullanıcı hedefleniyordu?" sorusuna "İlk açıldığında 1 milyon hedefleniyordu. Yüzde 10'unu ancak başarmışız. Bunda e-devlet hizmet kapısı marifetiyle sunulacak hizmetlerde beklenen hazırlıkların sağlanamaması ve toplumda e devlet kullanmaya yönelik yeterince farkındalık sağlanamamış olması etkili oldu." cevabını verdi.

YOU TUBE İLE İLGİLİ KONU BİZİM AÇIMIZDAN KAPANDI

Video paylaşım sitesi You tubenin ne zaman açılacağının sorulması üzerine Bakan Yıldırım, "Paylaşım sitesiyle ilgili konu bizim açımızdan kapandı. Bunun yasal düzenlemeyle ilgisi yok. İngiltere ve Türkiye'de vergiyle ilgili ceza aldı. Mesele yasaklamayla ilgili değil konu tamamen başka nedenlere bağlı." değerlendirmesini yaptı.

Bilişim Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin olarak Adalet Bakanlığı'yla Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Yıldırım, e-devletin aşırı yüklenmelerde kilitlenmeyi önlemek için TÜRKSAT'ın yedek merkez kurma çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

"İnternetten alınacak belgeler resmi belge sayılacak mı?" sorusuna Yıldırım şu değerlendirmeyi yaptı:

"Asıl amaç bu zaten. Bazı kurumlar kamu görevlileri inisiyatif kullanıp belge olarak kabul ediyorlar. Ama bu yasa bu işi ihtiyari olmaktan çıkarıyor. Elektronik ortamdaki iş ve işlemler resmi evrak kabul ediliyor. Devletin onlarca yıldan gelen bir alışkanlığı var. Evrak mühür imza aslı veya aslı gibi. Bunu görmeyince devleti görmüyormuş gibi hissediyor insanlar. İmza yok kağıt yok. Bu iş oldu mu olmadı mi diye. Vatandaşın ve görevlinin kafası karışık. Bu her şeyi değiştiriyor. Vatandaşın ve kamu görevlilerinin alışkanlıkları değişecek. Hizmetler zamana mekana bağlı olmaktan çıkıyor. Her yerde 7 gün 24 saat hizmet anlamına geliyor."

DANA DİYE AT ETİ YEDİRİYORLAR


FULL HD 3D TV GELİYOR!

SİGARADA KAÇAK KORKUSU!

ÖĞRETMENE TATİL MÜJDESİ!

MALİYE SIKI TAKİPTE!
BİZE ULAŞIN