Şahap Kavcıoğlu'ndan döviz kuru ve MB'deki görevden almalarla ilgili flaş açıklamalar

Şahap Kavcıoğlu'ndan döviz kuru ve MB'deki görevden almalarla ilgili flaş açıklamalar

15.10.2021 17:27 Son Güncelleme: 15.10.2021 17:27

Son dakika haberine göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklamalarda bulunuyor. Kavcıoğlu konuşmasında, "Son 7 ayda 35 milyar dolara yakın gerçek rezerv artmıştır." dedi. Kavcıoğlu dövizdeki yükselişle ilgili soruya da yanıt verirken, "Biz de bu anlamda çalışmalarımız sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklamalarda bulunuyor. Kavcıoğlu konuşmasında, "Son 7 ayda 35 milyar dolara yakın gerçek rezerv artmıştır." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar
Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü söyledik. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından birisidir. Bu ülkenin her kişisinin sahiplenmesi gereken kurumdur. Merkez Bankası güçlüdür. Rezervleri ile, rakamları ile, fiyat istikrarı mücadelesi ile gereken her şeyi kendi içinde, kendi Para Politikası Kurulu ile almaktadır. Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Sağolsun onlar da dinlediler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ
Döviz kuru dünyada da gelişmelerle güçleniyor. Hepsi önemli. Hepsi etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımız sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME
Sabah kendileri aradılar, biz de talebi olumlu bulduk, görüştük.

GÖREVDEN ALMALAR
(Görevden almalar) Bütün kurumlarda olan bir şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi bir kısmı bizim tercihimiz. Merkez Bankası'nın bütün rakamları, iletişimi açıktır, nettir. Spekülasyonlar Merkez Bankası'na zarar verir. Herkes siyaset yapacaksa başka şeylerin üzerinden yapmaları bu ülkeye daha az zarar verecektir. Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yıllardır faiz indiriyor, yükseliyor. Bir şeyi çıkarmak adına bu tür yorumlar doğru değil. Bu arkadaşlar faiz indirildiği dönemde de artırıldığı dönemde de görev yaptılar. Bu hafta bütün teknik ekiple çalışacağız, gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceğiz. Bu karar herkesin kararı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kararı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak üzerimize sorumluluk düşüyorsa bunu yerine getiririz.

DİĞER
SON DAKİKA