SON DAKİKA: Darbeci Hafter'den skandal tatbikat! Türk Bayrağı'nı düşman bayrağı olarak kullandıktan sonra çiğnediler

SON DAKİKA: Darbeci Hafter'den skandal tatbikat! Türk Bayrağı'nı düşman bayrağı olarak kullandıktan sonra çiğnediler
25.11.2020 06:31

BAE, Fransa ve Suudi Arabistan tarafından Libya'da desteklenen terörist Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu bir tatbikat düzenledi. Tatbikatta düşman bayrağı olarak Türk Bayrağı kullanılırken, Hafter'e bağlı bir askerin bayrağımızı ayağıyla ezdiği anlar da kameralara yansıdı.

Libya'da BAE, Fransa ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen gayrimeşru güçlerin lideri General Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nun düzenlediği tatbikatta, düşman olarak Türk Bayrağı kullanıldı. Tatbikat esnasında şanlı bayrağımızın yere atılarak bir asker tarafından çiğnendiği görüldü.

TERÖRİST HAFTER KİMDİR?

Libya'da 2011'de başlayan Arap Baharından bu yana sular durulmazken, son dönemde iki farklı güç odağının mücadelesi yaşanıyor.

Bir tarafta Birleşmiş Millletler, Nato ve Avrupa Birliği gibi kurumların resmi olarak tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti yer alıyor. Diğer tarafta Halife Hafter başını çektiği Libya Ulusal Ordusu var.

Hafter, 2011'de Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından, yaklaşık 20 yıl kaldığı ABD'den Libya'ya geri dönmüştü. Kaddafi'nin silah arkadaşlığından, CIA danışmanlığına, darbe girişiminden, başkenti silah zoruyla işgal girişimine kadar Libya'nın yakın tarihinde birçok rol üstlenen Hafter, çevresi tarafından iktidar ve güç peşinde biri olarak tanımlanıyor.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, son olarak, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan 2019'da saldırı başlatmış ve Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip tek yasal temsilcisi UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac ile yapılan görüşmleri sekteye uğratmıştı.

Halife Hafter, ülkesinin bugün içinde bulunduğu şiddet sarmalı ve siyasi kaosun önde gelen müsebbipleri arasında gösteriliyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
DİĞER
SON DAKİKA