Başkan Erdoğan'dan 5G açıklaması! 5G Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Başkan Erdoğan'dan 5G açıklaması! 5G Türkiye'ye ne zaman gelecek?
27.11.2019 17:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de fiber hat konusunun yavaş ilerlediğini belirterek, "Firmalarımızın fiber hat yatırımını hızlandırması gerekiyor. Aksi takdirde 5G teknolojisini etkin kullanamayız. Fiber hat konusunda engel çıkaranlar karşılarında bizzat şahsımı bulacaklarını bilmelidirler" dedi. 5G ne zaman gelecek, bugün yaşanan gelişmelerin ardından günün araştırılanları arasında yerini aldı. 2018 yılında 5G ile ilgili ilk testler yapılmaya başlanmıştı. Bu kapsamda merakla araştırılan sorular arasında "5G ne zaman gelecek?" sorusu yer alıyor. Peki, 5G Türkiye ne zaman kullanılmaya başlanacak? İşte merak edilen detaylar...

Günün en çok araştırılanları arasında 5G teknolojisi bulunuyor. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte 5G'nin Türkiye ne zaman geleceği merakla araştırılmaya başlandı. 5G teknolojisini destekleyen telefonlara sahip olan vatandaşlar bu kapsamda "5G ne zaman gelecek?" sorusuna yanıt arıyor. 5G Türkiye ne zaman kullanılmaya başlanacak? İşte konu hakkında bilgiler...

5G NE ZAMAN GELECEK?

5G teknolojisinin ne zaman geleceğine dair net bir tarih bulunmazken konu hakkında çalışmaların devam ettiği biliniyor. Başkan Erdoğan bugün yaptığı açıklamada 5G'nin önemine vurgu yaparak Türksat 6A hakkında "2022 yılında yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A'yı devreye almış olacağız." ifadelerini kullandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "2020'de bu teknolojiye (5G) geçişi hedefleyen ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği ürünlerle bunu başarmasını hedefliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G ve ötesi teknolojiler dahil olmak üzere, yerli elektronik haberleşme şebeke ve altyapı bileşenleri, Ar-Ge ve üretim faaliyetleri teşvik edilerek 5 yıl içinde 5G baz istasyonu geliştirme çalışmaları bitirilecek.

TBMM Başkanlığına sunulan On Birinci Kalkınma Planı'na (2019-2023) göre, elektronik sektöründe Ar-Ge'ye dayalı rekabetçi üretim ve ihracatın artırılması hedefleniyor.

5G ve ötesi teknolojiler dahil olmak üzere, yerli elektronik haberleşme şebeke ve altyapı bileşenlerinin, Ar-Ge ve üretim faaliyetleri teşvik edilecek. Böylece 5G baz istasyonu geliştirme çalışmaları tamamlanacak. Yerli üretim ve Ar-Ge faaliyetleri, yeni nesil mobil haberleşme teknolojileri çerçevesinde desteklenecek.

Tüm dikey sektörler dahil olmak üzere, makineden makineye (M2M) ve IoT (nesnelerin internete erişip, diğer cihazlarla iletişime geçmesi) ekosisteminde kullanılan donanım ve yazılım ürünlerinin, yerli imkanlarla üretilmesine destek sunulacak.

Akıllı fabrikalar, ulaşım, enerji, tarım, sağlık, çevre, afet yönetimi gibi konularda uygulamaların geliştirilmesi ve yerli standartların oluşturulması sağlanacak.

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ İHTİSASLAŞACAK

Sektörde rekabet gücünün artırılmasına yönelik, gerekli yatırımlar yapılacak. Savunma elektroniğinde elde edilen kabiliyetlerin sivil alana transferine ilişkin ve bu alanda ticarileşmeye yönelik destek ve teşvikler geliştirilecek.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de birer mevcut veya yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB), "İhtisas Elektronik ve Haberleşme Teknoloji Geliştirme Bölgesi"ne dönüştürülecek veya bu alanlarda TGB kurulması desteklenecek. TGB'ler için küme geliştirme desteği sunulacak. Ortak kullanıma uygun elektronik test ve analiz laboratuvarları oluşturulacak.

Üretimin artırılması ve sektörel dönüşümün sağlanabilmesine yönelik olarak özel destek programları hazırlanacak. Yurt dışından satın alınan patentlere ilişkin maliyetler, alınan patent konusunda belirli bir süre içinde daha ileri seviyede bir patent geliştirilmesi şartına bağlı olarak desteklenecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "2020'de bu teknolojiye (5G) geçişi hedefleyen ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği ürünlerle bunu başarmasını hedefliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

DİĞER
SON DAKİKA