Üreter taşı tedavisi

21.10.2009 Çarşamba
Böbrekten yola düşmüş taşları direkt olarak saptamak pek kolay olmaz. Bunu ancak spiral bilgisayarlı tomografi gösterir. Öncelikle tercih taşın kendiliğinden düşmesidir. 6-8 haftadan fazla beklemiş taşlar üreterin duvarına yapıştığından ameliyatı zor olabilir. Bu yüzden 2-4 haftada düşmeyen taşlara bir müdahale yapmakta yarar vardır.

ESWL: Vücut dışından şok dalgarıyla taş kırma yöntemidir. Bir makinada oluşturulan enerji suyun içinde rahatça yayılır. Eskiden su küvetinde, günümüzde ise su dolu bir balon ile dışarıdan gönderilen şok dalgaları vücuda ulaşır. İnsan bedeninin yapısının büyük kısmı su olduğundan, bu enerji dokulardan geçerek, tam taşın üstüne odaklanır. Taşın olduğu bölgede açığa çıkan enerji, taşı parçalar. Bu tedavi poliklinik şartlarında gündelik olarak yapılır. Fazla ağrı duyan hastalarda ise anestezi altında gerçekleştirilir. Taşların bir kısmı bu yöntemle kırılamaz. Bu genelde taşın sertliğine ve makinanın ekranında görülebilmesine bağlıdır. Cihazın etkinliğine ve kullanan doktorun tecrübesine göre de sonuçlar değişebilir.

ÜRETEROSKOPİ: Bu yöntem endoskopik bir ameliyattır. Hasta anestezi alır ama vücudunda hiçbir ameliyat yarası olmaz. Dış idrar deliğinden böbreğin içine kadar mercekli ince bir alet ile gidilebilir. Doktor tünelde yolculuk eder gibi bütün idrar sisteminin içini görür. Bu olay aynı zamanda bir ekrana yansır. İdrar sistemi içindeki taşa ulaşıldığında, taşın yeri, büyüklüğü, sayısı ve sertliğine göre tedavi uygulanır. Küçük taşlar basket denilen yumuşak metalden yapılmış sepet içinde dışarı alınır. Büyük taşlar hemen yerinde parçalara ayırılır ve bu küçük parçalar toplanır. Taşları vücut içinde ufalamak için bir çok taş kırma cihazı vardır. Ama sert taşlar için holmium lazer kullanılmalıdır. Şu ana kadar ufalayamayacağı taş görülmemiştir. Eğer üreter içinde taş uzun süre aynı yerde kalmışsa, bu bölgede bir reaksiyon oluşturur. Başın bu bölgeden temizlenmesi zor olur. Bu yüzden, bu hastalarda idrarın rahat akmasını sağlamak için böbrekten mesaneye kadar uzanan ve D-J kateter denilen özel bir tüp konması gerekir. Bazı üreterlerde çok dar yerler olabilir. Bunlar içeride basınçlı bir balon şişirilerek genişletilir. Sonra gerekli işleme devam edilir. Üreter ağzına düşmüş ama çok büyük olan taşlar alttan böbreğin içine geri itilir ve böbrek içinde tedavi edilir.
BİZE ULAŞIN