Kistlere dikkat!

22.10.2009 Perşembe
Böbrekler yumruk büyüklüğünde organlardır. Vücudun sıvı dengesini sağlarlar ve üre gibi zararlı maddeleri vücuttan atarlar. Bu görevlerini idrarı oluşturarak yaparlar. Ayrıca kan basıncı ile kan serumunun dengelerini düzenlerler. Böbreklerde oluşan kistlerin çeşitli tipleri bulunur. Gebelik sırasındaki kontrollerde saptanan kistlerin doğum sonrası izlenmesi gerekir. Diğer sonradan oluşan kist hastalıkları genellikle belirti verince saptanırlar.

* Multikistik böbrek: Çocuklarda sıkça görülen böbrek kisti hastalığıdır. Bebek doğduğunda muayenede böbrek kitlesi ele gelir. Böbrekler kistlerin çokluğundan dolayı adeta bir üzüm salkımı gibidir.

* Polikistik böbrek: Birinci tipi daha çok çocuklarda görülür. Bazen gençlik çağlarında da başlar. Böbrek yetmezliğine gitme riski vardır. Yirmibin kişi içinde bir kişide görülür. Genellikle gebelikte yapılan ultrasonda tespit edilir. İkincisi Erişkin tipidir. Böbrek yetmezliğinin en sık görülen nedenlerindendir. Dializ hastalarının yüzde 10'unda bulunur. Toplumda binde 2 oranında görülür. En sık 30- 50 yaşları arasında teşhis edilir.

* Medüller kistik böbrek: Çok nadirdir. Yetmişbin doğumdan birinde görülür. 20 ila 40 yaşına kadar böbrek yetmezliği gelişir.

* Böbrek kisti sendromları: Ender görülen von Hippel-Lindau hastalığı ve tüberoz skleroz gibi hastalıklara eşlik edebilirler.

* Basit kist: En sık rastlanan kist türüdür ama zararsızdır. Kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülür. Yaş ilerledikçe oluşma sıklığı artar. Böbrek içindeki küçük idrar kanalcıklarının bir kısmının tıkanmasından olur. Ergenlik çağına kadar nadirdir ve 500 çocuktan birinde görülür. Yaş ilerledikçe böbrekte yeni kist oluşmaya başlar. Örneğin 50 yaşına gelmiş her iki kişiden birinde kist görülür. Yani, yaklaşık bir hesapla her 3 insandan birinde böbrek kisti vardır. Birçok kist hiç belirti vermez. Genelde başka hastalıklar veya araştırmalar için yapılan ultrasonda veya diğer görüntüleme yöntemleriyle tesadüfen bulunur. Düzenli aralıklarla izlenmesi genelde yeterlidir. Karakter değiştiren kistler için ileri tetkikler, bazen biopsi hatta bir müdahale gerekebilir.

Kistlerin belirtileri
Ağrı
İdrarda kanama
Tansiyon yüksekliği
İdrar yolu enfeksiyonu.
BİZE ULAŞIN