Sağlıklı beslenme alışverişle başlar

25.10.2009 Pazar

Uzmanlar, sağlıklı beslenme için öncelikle bilinçli alışverişin önemine dikkat çekerek, gıda alırken uyulacak püf noktalarını sıraladı...

Alışverişin sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, yapılacak bilinçli alışverişin hem sağlık hem de aile bütçesinde büyük rol oynadığını belirtiyor. Sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği, üreticiler kadar, tüketicilerin de dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Bunun için özellikle gıda alışverişlerinde uymamız gereken çok önemli noktalar bulunuyor. Uzmanlar, gıda ürünlerini satın alırken öncelikle nasıl ütretildiklerini incelemek gerektiğini hatırlatıyor. Bunun için de, paketlerin üzerindeki bilgilerin incelenmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, "Ürünlerin üzerindeki etiketler okunmalı, fiyat karşılaştırması mutlaka yapılmalıdır" diyor.

Kulağınıza küpe olsun
İşte, uzmanların alışverişte uyulması gereken önerilerinden bazıları:
1- Alışveriş listesi hazırlanmalı ve listeye sadık kalınmalı.
2- Aç karnına alışverişe çıkılmamalı.
3- Ürünlerin üzerindeki etiketler okunmalı, fiyat karşılaştırması mutlaka yapılmalı. Üretim ve tüketim tarihlerine mutlaka bakılmalı. Özellikle gıda ürünlerinde son kullanım tarihi büyük önem arz ediyor. Son kullanım tarihi geçmiş gıda ürünleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
5- Taze balık dışında hiçbir et ve süt ürünü açıkta ve oda sıcaklığı koşullarında satın alınmamalı.
6- Kasaya gelmeden önce en son dondurulmuş gıdalar alınmalı.

Balık seçerken dikkat!
Balık, sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutuyor. Fakat taze olmayan balık sağlığı tehdit ediyor. Uzmanlar taze balığı şöyle tanımlıyor: Gözleri canlı ve siyah olur. Gözbebekleri dışa doğru bombeli durur. Solungaçları ise mutlaka kırmızı olur.

Bayat yumurta dağılır
Uzmanlara göre alınan yumurtaların yıkanmadan dolaba konulması gerekiyor. Taze yumurta ile bayat yumurta arasındaki fark ise şöyle anlaşılıyor: Taze yumurta kırıldığında sarısı ve akı dağılmaz. Bayat yumurtanın sarısı ise düz olur ve kırıldığında hemen dağılır.
BİZE ULAŞIN