Vicdan depremi

Vicdan depremi
22.01.2010 Cuma

7 şiddetinde sarsılan Haiti, açlıkla savaşırken lüks gemilerle ülkeye gelen turistler keyiflerinden taviz vermedi! BM'nin yardım çağrısında ise tatilcilerin cebinden çıkan rakam 518 $'ı geçemedi

Hepimiz Adem ile Havva'dan gelsek de, kimileri gerçekten farklı dünyalarda yaşıyor! Vicdan sahibi herkesi yasa boğan Haiti depreminin ardından hala yaralar sarılamazken ayrı yerde tatil yapan lüks gemiler, yüreklerdeki acıyı katlıyor! Yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin de içecek su bile bulmakta zorluk çektiği Haiti'ye, ABD'nin Florida Eyaleti'ne bağlı "Royal Caribbean Cruise Lines" şirketi turist taşımayı sürdürüyor. 3 bin 634 yolcusu bulunan "Independence of the Seas" adlı lüks yolcu gemisi, yine zengin tatilcileri ülkenin kuzeyinde bulunan Labadee Körfezi'ne taşıdı. Halk açlıkla savaşırken son derece lüks tatilden en ufak bir fedakarlık bile yapılmadı! Bu durumu engelleyemeyen BM'e bağlı bir yardım ekibi ise zengin turistlerden depremzedeler için yardım toplamak istedi. Gönüllüler el açtı, tatilcilere durumu anlattı! Ancak tüm çabaların sonucunda toplanan para, 518 dolarla sınırlı kaldı! Keyifte cömert, insanlıkta ise cimri olan turistler, lüks gemiyle dün bölgeden ayrılırken içlerinden birçoğunun Haiti'de deprem olduğunu bile bilmedileri ortaya çıktı. Öte yandan ülke, önceki gün yaşanan 6 şiddetindeki artçı depremle tekrar aynı korkuyu yaşadı. Karayip ülkesinin fakir halkı, sokaklardaki ceset yığınlarının arasına kendilerinin de katılıp katılmayacağını beklemeye başladı! Haiti'deki BM Barış Gücü'nde görev yapan 52 kişilik Türk polis gücünden 5 polis memuru ise dün Türkiye'ye döndü.

Tek yol kaçmak!
Depremin en çok vurduğu Port Au Prince'in kıyılarında halk, bulabildiği bot ya da teknelerle ülkeyi terk etmeye çalışıyor. ABD'li güvenlik güçleri de önlemleri arttırarak Haitililer'i ülkeyi terk etmemesi konusunda uyarıyor. Öte yandan dün de 11 yaşındaki bir kız çocuğu, depremden 8 gün sonra enkazdan sağ çıkartıldı.

BİZE ULAŞIN