SGK nakli görmedi

SGK nakli görmedi
23.01.2010 Cumartesi

Kızına karaciğerini veren baba SGK'dan 'iş göremezlik ödeneği' aldı. Kurum 15 ay sonra, 'Organ nakli hastalık değildir' diyerek parayı faiziyle geri istedi

Bürokratik boşlukların faturası yine vatandaşa çıktı. Mevzuat skandalını ortaya çıkartan olay Kayseri'de yaşandı. 13 yıl önce karaciğer yetmezliğine yakalanan F.S.'nin (14) iyileşmesi organ nakline bağlıydı. Kızının gözlerinin önünde eridiğine şahit olan baba Faruk Salkım ise karaciğerinin yarısını kızına vermek istedi. Yapılan tahlillerin ardından Salkım, 2008 yılında ameliyat masasına yattı ve kızı için karaciğerinin yüzde 40'ını feda etti. Operasyonun ardından Salkım, 2 aylık rapor aldı ve "geçici iş göremezlik ödeneği" için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurdu. SGK da Salkım'a 2 ay için 2 bin 400 TL para ödedi. Skandal da bu aşamadan sonra patlak verdi. Salkım ameliyattan 15 ay sonra SGK'den gönderilen tebliğ ile şoke oldu. Operasyonu "lüks" olarak değerlendiren SGK, organ naklinde vericinin hasta olarak kabul edilmediğini belirterek, 2 bin 400 TL'yi yasal faiziyle geri istedi. Neye uğradığını şaşıran Faruk Salkım, konuyu yargıya taşıyacak.

Kanun ne diyor?
5510 sayılı Kanun'un 18. Maddesi'ne göre; sigortalıya, hastalığı sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde parası ödeniyor. Ancak gönüllü donör olarak organı verirken hastalık hali olmadığından ve geçici iş göremezliğe uğrama hali bulunmadığından dolayı doktor istirahat verse bile SGK rapor karşılığı para ödemiyor. Organ alıcısı ise hasta sayıldığı için rapor parası alabiliyor.

HAMİLELER DİKKAT!


TOK TUTAN DİYET

GÜZEL BİR CİLT İÇİN PÜF NOKTALAR

EN İLGİNÇ SAĞLIK SORULARI

DAHA İYİ BİR CİNSEL HAYAT İÇİN!
BİZE ULAŞIN ; ;