Buz devri!

Buz devri!
25.01.2010 Pazartesi

Yoğun kar yağışı nedeniyle Türkiye'de adeta hayat durdu Gelibolu'da deniz buz tuttu, Tunca Nehri dondu. Soğuklar Adana ve Kayseri'de 2 kişinin donarak ölmesine neden oldu

Tarihin en soğuk kışlarından birini yaşayan Türkiye, doğanın esiri oldu. Yoğun kar, fırtına ve sel nedeniyle birçok kentte yaşam durdu. En korkutucu tablo ise Çanakkale Gelibolu'dan geldi. Tarihi yarımadanın kıyılarında deniz dondu! Benzer durum Edirne'deki Tunca Nehri'nde de yaşandı. Nehir suları buz tutarken Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinin köy yolları kapandı. Adana'da 13 gün önce kaybolan İsmail Küçüközen (80) kardan korunmak için girdiği çukurda donarak ölmüş halde bulundu. Kayseri'de de Mehmet Akşit (78), donarak hayatını kaybetti. Ayrıca Doğu Anadolu'da yüzlerce köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Kar yağışının etkili olduğu Sakarya'nın Karasu ilçesinde dev dalgalar 12 evi yıktı, 8 ev ise kullanılmaz hale geldi. Kırklareli'de etkili olan kar yağışı nedeniyle hava sıcaklığı -8 dereceye kadar düştü. Bursa Uludağ'da kar kalınlığı 115 santimetreye ulaştı. Bolu Dağı Düzce kesiminde kar nedeniyle ulaşım aksadı.

İki gündür İstanbul'da etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Piyalepaşa- Kağıthane Tüneli ulaşıma kapatıldı. Polis araçları ve ambulanslar da yollarda kaldı. Sokakta yaşayan 419 evsiz, Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nda ağırlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise gizli buzlanmaya karşı halkı uyardı.

Gelibolu limanında denizin donması, herkesi hayrete düşürdü. Teknekelerini kontro etmek için sabah erken saatlerde limana giden balıkçılar, denizin donduğunu fark edince gözlerine inanamadı. Yıllardır Gelibolu'da böyle bir soğuk yaşanmadığı belirtilirken bölgede 20 köye de elektrik verilemediği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN ; ;