22 Nisan 2012, Pazar

Üçüncü Köprü 1.5 yılda kendini amorti edecek

Türkiye bir süredir 3'üncü Köprü ve bağlantı yollarıyla ilgili tartışmaları sürdürüyor. İlk ihalede teklif gelmemesi üzerine belli çevrelerin aksi propagandasına rağmen yapılan revizyonlarla 13 şirket yeni ihale için yarışmaya başladı. Dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile sohbet imkanı buluyoruz. Benim de Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) organizasyonu ile bir araya geldiğimiz Bakan Yıldırım 3. Köprü'nün elzem olduğunu rakamlarla ortaya koyuyor.
Şu anda mevcut 2 köprünün yetersiz kalmasıyla kaybolan akaryakıt ve işgücü maliyetinin yıllık 3.5 milyar lirayı bulduğunu belirten Yıldırım, 4 milyar liraya mal olması beklenen yeni köprünün kendini 1.5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edeceğini ifade ediyor ve ekliyor: "3. Köprü'ye ne gerek var diyorlar. Cvap burada. Orada trafik problemi olmayacak.
Demiryolu da bulunacak..."
Yıldırım,
bakanlığının çalışmalarını anlatırken de şunları söylüyor: ''Ulaştırma, Türkiye'nin büyümesini aşağı değil yukarı çeken bir görev üstlenmiştir.
2003-2012 yılları arası ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının toplamı 123 milyar lira olmuştur.
Yatırımlarımızın yüzde 65'i karayolları, 18'i demir yolu, 11'i haberleşme, 4'ü havayolu, 2'si denizyolu şeklinde gerçekleştirildi.

"İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM "
Ulaştırma ve ağırlıklı olarak karayolu yatırımlarının en önemli özelliklerinden birisi de iş imkanı açması. Bu sonuç rakamlara da yansıyor.
Doğrudan istihdam edilen kişi sayısı 94 bin. Dolaylı olarak istihdam edilenlerin sayısı ise 122 bini buluyor. 4 kişilik çekirdek bir aile düşünüldüğünde ise yatırımların iş ve aş sağladığı kişi sayısı 865 bine ulaşıyor."

* * *
KAZALAR SÜRÜCÜ HATASI
Bölünmüş yollar ve hava, deniz, tren gibi ulaşım sistemlerinin gelişmesinin kazaları azalttığını hatırlatan Bakan Yıldırım çarpıcı bir rakam da veriyor. Buna göre; kazaların yüzde 80'den fazlasında kusurlu olan sürücüler. Burada yol ve diğer unsurların etkisi ise yok denecek kadar azalmış durumda. Bunun için de eğitimin önemi ortaya çıkıyor. Yıldırım, ilköğretimden başlayarak 'trafik dersinin' yapılmasının bir çözüm olabileceğini belirtiyor.

* * *
iNTERNET VERGiSi KALKMALI
İnternet hizmetlerinin yaygınlaştığını ve öneminin arttığını da anlatan Bakan Yıldırım, vergi yükleriyle ilgili sorularımızı da cevaplıyor. Bakan Yıldırım, bu noktada sabit ve mobil internet kullanımından KDV dışındaki bütün vergilerin kalkması gerektiğini düşündüğünü söylüyor.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN