02 Temmuz 2009, Perşembe

Türkiye ekonomisinde tarihi daralma

'Yüzyılın en büyük finansal krizi'nin tüm dünya ekonomilerini geçen yılın son çeyreğiyle bu yılın ilk çeyreğinde adeta uçurumdan aşağıya yuvarladığını ve tarihte emsaline az rastlanır ölçüde ekonomik daralmalara neden olduğunu biliyorduk. Dış aleme hem finansman hem de ticaret kanalları üzerinden göbekten bağlı olan Tükiye ekonomisinin de bundan sert bir şekilde etkileneceğini tahmin ediyorduk. Bu krizin bizim krizimiz değil, tüm dünyanın ortak krizi olduğu ve Türkiye ekonomisinin de dış dünyada yaşananlardan kendisini soyutlamasının mümkün olmadığı unutulmamalı.

Daralmanın şiddeti azalır

Ancak salı günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler, bizler de dahil herkesi şok etti. Türkiye ekonomisinin 2008 yılının ilk üç aylık diliminde, geçen yıla göre yüzde 12'ler düzeyindeki beklentinin aksine yüzde 13.8 daralma yaşadığı görüldü.
Daralma büyük ölçüde iç talep çöküşünden ve üreticilerin ellerindeki stok fazlasını eritmek için üretimlerini bıçak gibi kesmelerinden kaynaklanıyor.
Rakam ürkütücü ancak, daralmanın şiddetinde ikinci ve üçüncü çeyreklerde ciddi şekilde azalma yaşanması beklenmeli. İkinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 7.5 düzeylerinde, üçüncü çeyrekte de yüzde 3.5 civarı daralmasını bekliyoruz. Ancak yılın son çeyreğiyle birlikte ekonomimizin zayıf da olsa yeniden büyüme dönemine geçmesi kuvvetle muhtemel.

2010'da ne olur?

Son çeyrekte yüzde 2.5-3 düzeylerinde büyüme bekliyoruz.
Yılın son çeyreğindeki büyüme beklentimize rağmen, Türkiye ekonomisinin 2009 yılının bütününde yüzde 5.5 civarında daralması kaçınılmaz gözüküyor.
2010 için ise yüzde 3'ün biraz üstünde bir büyüme göreceğimizi tahmin ediyoruz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN ;