24 Ekim 2009, Cumartesi

Yıl sonuna kadar piyasalarda fırsat var mı?

Yıl sonuna kadar piyasaların 'ana yönü' konusundaki görüşlerimizi bu köşede sık sık ele aldık. Yıl sonuna, hatta önümüzdeki Şubat-Mart aylarına kadar açıklanacak ekonomik verilerin büyük çoğunlukla piyasa beklentisinden daha iyi gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle de 2010 yılının Şubat-Mart aylarına kadar piyasalarda ana trendin yukarı yönlü olduğunu düşünmekteyiz. Elbette bu yükseliş trendi içinde, belli dönemlerde yatay seyirler, belli dönemlerde de hafif çaplı bozulmalar yaşanacaktır. Ancak, piyasalarda Şubat-Mart aylarına kadar sert bir satış dalgası beklentimiz yok.
'Ana yönün' yukarı olduğunu düşünmekle beraber, hedef düzeylere de fazlasıyla yaklaşıldığı kanaatindeyiz. Bu yükseliş eğiliminde hedef düzeylerin Dow Jones'ta 10.600, İMKB'de 54.000-55.000 düzeyleri, euro-dolar paritesinde 1.53, altın fiyatlarında ons başına 1100 ve petrol fiyatlarında da varil başına 85 dolar olduğunu düşünüyoruz. Zaten, Dow Jones 10.100 düzeylerinden, altın 1066, petrol 81.6, İMKB 51.500, euro dolar paritesi de 1.5015 seviyelerinden işlem görmekte. Bu nedenle de piyasalarda yeniden giriş zemini yaratacak düzeyde bir 'bozulma' yaşanmadan, ciddi bir getiri potansiyeli kalmadığını belirtmekte yarar görüyoruz.

Doların seyri...

Bono piyasaları için de aynı görüşe sahibiz. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde sona yaklaşıldığı ve enflasyonda hafif çaplı yükseliş eğiliminin başlayabileceği bir dönemde, yüzde 8 faiz düzeylerinden bono satın almayı da pek önermiyoruz.
Bu nedenle, özellikle küçük bireysel yatırımcılara yeni fırsatlar doğana kadar tasarruflarını mevduat hesabında dinlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Şubat- Mart aylarına kadar dolar kurunda da belirgin bir yükseliş beklemediğimizden dolayı, TL mevduatların döviz mevduatlarına kıyasla daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN