27 Ocak 2010, Çarşamba

Dolarda ibre yükseliş yönünde

Borsalarda sert düşüş yaşandı. Hisse senedi piyasasına girilir mi?
ABD Başkanı Obama'nın bankacılık sektörüne getirmek istediği sıkı denetim dünya piyasalarında oldukça sert bir bozulmaya neden oldu son günlerde. Borsalar düşüyor, dolar dünya genelinde değer kazanıyor ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatları düşüyor. Dünya borsalarının kılavuzu konumundaki Dow Jones Endeksi geçen hafta 10.700'lerdeydi. Son 3-4 işlem gününde 10.200 düzeylerine kadar geriledi.
Geçen haftalarda petrol fiyatları 80 dolarlardaydı.
Son günlerde petrolün 73 dolara kadar gerilediğini gördük. ABD'deki satış hemen hemen tüm dünya borsalarında ve emtia fiyatlarında sert düşüşlere neden oldu. İç piyasalarımız ise dış aleme göre oldukça dirençli. "Ha oldu ha olacak" denilen 'IMF anlaşması beklentileri' sayesinde piyasalarımız dünya genelindeki satışa direniyor. İMKB dünya genelindeki sıkıntılara rağmen 54.000'ün üzerinde kapandı Salı günü. Piyasalara hisse senetlerini yeteri kadar cazip hale getirecek bir düzeltme yaşanana kadar hisse senedi alımı kesinlikle önermiyoruz.

Dolar kuru 1.50'yi de geçti. Hedef 1.55 mi?
Dolardaki genel değerlenme içeride dolar kurunun da 1.50'nin üzerine çıkmasına neden oldu. Üstelik IMF anlaşması beklentileri böylesine kuvvetliyken. Genel görüşümüzü koruyoruz.
Dünya piyasalarındaki bozulmanın ve IMF anlaşması olmadığı sürece kurdaki yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Dolar kurundaki bir sonraki hedefin 1.55 olacağını düşünüyoruz önümüzdeki haftalarda. Elbette IMF anlaşması olmazsa. IMF anlaşması tüm dengeleri değiştirebilecek güçte bir konu.

Doların euro karşısındaki güçlü eğilimi devam eder mi?
Bizce eder. Son günlerde 1.41'e kadar gerileyen paritenin önümüzdeki haftalarda önce 1.35, sonra da 1.30'lara kadar düşeceğini tahmin ediyoruz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN