31 Ocak 2010, Pazar

Kimden gazeteci olmaz

Okeyde taş çalmayan, bar pavyon gezmeyen, geneleve gitmeyen, küfretmeyen, kavga dövüş etmeyen, karakola düşmeyen, hovardalık yapmayan, fırlamalık bilmeyen, iş yapamayınca- atlayınca- midesine kramp girmeyen, debelenip ağlamayan, 24.00'ten önce yatan, çokça geceler sabahlamayan, zaman zaman evi barkı-çoluk çocuğu- ana babayı unutmayan maceracı-gezginözgür- serazat ruhu olmayan, halim selim, kibirli, burnu büyük, suratsız, esprisiz, keyifsiz, antisosyal, hanım evladı, iddiasız, hayalsiz adam ya da kadından gazeteci olmaaaz!.. Şarkı bilmeyen, söylemeyen, şiirden, şairden uzak, romantizmi sıfır, buz kanlı, isyansız, hakkını çiğneten, arada bir işten kovulmayan, tatlı kaçık, eksik tahta, git-gel akıl olmayan adam ya da kadından gazeteci olmaaz!

Ben kıldım oldu

Sadece iyi giyinmekle, iyi dil bilmekle, iyi okullar bitirmekle, katı ciddiyetle, sevgi kelebeği gibi gezmekle, ilişki cambazlığıyla, 'ekip'ten olmakla, locadan, hocadan, hanımdan, kocadan, cemiyetten, cemaatten, aşiretten, partiden, ideolojiden, teşkilattan, hemşerilikten, 'seçkin' aileden olmakla iyi gazeteci olunmaaz! "Peki, mebzul miktar var bunlardan, bunlar bunları olmadan nasıl oluyor?" derseniz onun da yanıta yakın bir fıkrası var: "Bektaşi'ye sormuşlar: 'Abdestsiz namaz kılınır mı?' Demiş ki: 'Valla ben kıldım oldu!"
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN