31 Ocak 2010, Pazar

Korku dağları bekler oldu

NİLGÜN K. TAHMAZ

Mesut Yar'ın geçtiğimiz hafta içinde 'Bu Kalp Seni Unutur Mu?' ile ilgili yazdıkları dikkatimi çekti. Mesut Yar, dizide ağırlığın aşka verilmesinden şikayet etmiş, 'Hatırla Sevgili'deki siyasi ve sosyal tadın kalmadığını yazmış. Bir bakıma Yar'a hak vermiyor değilim. Ancak bir taraftan da iki dönemdeki siyasi tansiyonun farklılığını göz önüne almak gerekiyor. 1960 ve 1980 arasında Türkiye'de siyasi oluşum ve hareketlilik hız kesmedi. Yani Hatırla Sevgili'nin anlatacak çok ciddi bir dönem hikayesi vardı. 1980 sonrasında başlayan apolitik dönem ise Sinan ve Kürşat gibi birçok politize karakteri kendi içinde öğüttü. Korku dağları bekledi… Devlete karşı gelmek şehir efsanesine dönüştü. Öyle ki 1980 sonrasında dünyaya gelmiş biri için 'devrim' , babası eski solcu olan arkadaşların 'ismi'nden başka bir şey ifade etmez oldu. İşte 'Bu Kalp Seni Unutur Mu?' bu dönemi anlatıyor. Bence herkesin kendi derdine düştüğü yılları başarıyla sergiliyor.
Bir de şunu unutmamak gerekir ki, bir 'dönem'i anlatsa da dizinin yapımcısına para kazandırması gerekiyor. Ve en güzel reytingi de aşk getiriyor. Dizinin genç oyuncuları da bu duyguyu seyirciye geçirmek konusunda 40 yıllık oyuncuları aratmıyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN ;