23 Ağustos 2019, Cuma

Er de nefer, general de

TAYYİP Erdoğan sayesinde cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık yapmış bir takım zevat var. Ne seçmeni, ne sandığı ne, de diğer siyasi süreçleri küçük gördüğüm yok. Ama kendilerine kalsa değil %50, %90 oy alsalar bile vesayet odakları ile mücadele edecek cesareti gösteremezlerdi.
Dolayısıyla iktidar olmazlardı. Ve tabii cumhurbaşkanı, başbakan, bakan olamazlardı. İşte onun için Tayyip Erdoğan sayesinde cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık yapmış zevat olarak bahsediyorum kendilerinden.
Bu zevatı kiramın bir kısmı ayrı ayrı, bir kısmı bir arada, bir diğer kısmı da diğerini sahnenin önüne itekleyerek parti kurmaya karar vermişler. Aslında karar verileli baya olmuştu ama bir türlü uygulamaya geçemiyorlardı.
Gecikmenin nedeniyse uygun zamanı kollamak. Dedim ya Tayyip Erdoğan sayesinde cumhurbaşkanı, başbakan, bakan olmuş zevat diye. Zaten onlar uygun zaman kollarken ömrümüz geçti. Onların uygun zamanına kalsa bugün hala başörtüsü yasağı devam ediyor, emekli bürokratlar doğal cumhurbaşkanı oluyor, başbakanlar da zoru görünce şapkasını alıp gidiyordu.
AK Parti İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybedince uygun zamanın geldiğine hükmettiler.
Kendilerince AK Parti zayıflıyor, biz harekete geçelim dediler. Demek ki uygun zaman pek de stratejik değilmiş, derin hiç değilmiş. Altı üstü fırsat kolluyorlarmış, gemi karaya otursa da mallarını herkesten önce biz yağmalasak diyorlarmış. Şimdi gemi karaya oturdu zannettikleri için harekete geçtiler.
Önce sonbaharda kuruyorlardı partiyi; eylül, ekim gibi. Ahali tatilden dönsün, okullar açılsın, herkes evine otursun partiyi kurarız. Allah uzun ömür versin haminnemin kısır günü gibi. Onlar da sonbaharda başlar, ilk baharda bitirirler. "Kuzum yazın herkes bir yerde oluyor. Hem mektep tatil olunca torun gürültüsünü kafa götürmüyor. Kış gelsin günümüz başlar" der nineciğim. Ama ne olduysa partinin kuruluşu gecikmiş.
Kışa kalmış. Şimdiden söyleyeyim; kara kışta parti kurulmaz. O iş bahara, bilemedin yaza kalır. Hem zaten daha partinin genel başkanı olacak Tayyip Erdoğan sayesinde bakan olmuş zat ile onu sahneye sürüp perde gerisinden partiyi yönetecek Tayyip Erdoğan sayesinde cumhurbaşkanı olmuş zat da ortada gözükmüyorlar. Belli de olmaz zaten; Tayyip Erdoğan sayesinde cumhurbaşkanı olmuş zat bakarsınız Tayyip Erdoğan sayesinde bakan olmuş zatı geniş mutabakat sağlanmadığı için son anda ortada bırakabilir. Aman ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey...
Tabii bir de Tayyip Erdoğan sayesinde başbakan olmuş zat var. Onun durum daha fena. Diğer ikisi piyasaya çıkınca kendisine rağbet azalmış. Ufaktan diğer ikisine yanaşmaya çalışmış. Önce beraber kuralım partiyi demiş, kabul etmemişler. Sonra genel başkanlık beklentim yok demiş ama diğer ikisi yine yanaşmamış. Son çare "bari bir neferi olarak kuracağınız partiye kabul edin beni" demiş, yine olmamış. Diğer ikisi bu konuda çok kararlılar; bugün bir nefer olarak gelir, yarın "er de nefer, general de nefer" diyerek genel başkanlık ister diye tüm kapıları kapatmışlar. Hele şu kış hazırlıkları, konserveler, turşular bitsin; bakalım Mevla neler gösterir.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
TÜM YORUMLAR

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN