22 Ekim 2009, Perşembe

İleriye adım atmak yok!

Kanal 7'de sabah haberlerini izliyoruz eşimle... Önemli olan farklı kanallardan, farklı kaynaklardan haber almak, gündemi kaçırmamak çünkü! Ancak izlediğimiz haber karşısında şaşkınız, hele haberden sonra spikerin ağzından dökülenler karşısında tam şok durumu yaşıyoruz. Haber, Meksika'da yeni başlatılan bir uygulamayla ilgili. Meksika'da artık pembe taksiler hizmet veriyor. Pembe taksilerin en önemli özelliği ise şoförlerinin kadın oluşu ve bu taksilerin sadece kadınlara hizmet vermesi. Bunda bir kötülük yok tabii! Kadın şoförler ve kadın yolcularla ilgili bir problemimiz olamaz, hele Meksika'daki bir uygulama bizi çok da ilgilendirmez. Haber bitiyor ve spiker aynen şöyle diyor, "Bu uygulamanın Türkiye'de de örnek alınmasını umuyoruz. Böylece kadın yolcularımız erkek şoförlerin kötü muamelelerine maruz kalmadan yolculuk edebilir."

Bu gereksiz cümleler ne gibi hakaretler içeriyor sizce? Birincisi Meksika, dünyada suçun en yaygın olduğu yerlerin başında geliyor, bu istek Türkiye'ye haksızlık. İkincisi sanki bütün taksi şoförleri kadınların namusuna göz dikmiş, kadınları kurtarmanın tek yolu bu uygulama. Üçüncüsü sanki kadınlarımız çok aciz ve kendilerini koruyamaz, illa ki uygulama ve yasalarla korumak gerekiyor. Umutlarımız hep geriye dönük, ileri adım atmak yok, değil mi?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN